Dok tehnološke kompanije širom svijeta otpuštaju zaposlene, u Kini tisuće radnika u velikim tehnološkim firmama odlučuju napustiti svoje poslove.
Posljednjih godina, jedno od uočljivih obilježja tehnološke industrije su masovna otpuštanja. Nakon razdoblja tijekom pandemije kada je postojala velika potražnja za radnom snagom, situacija se promijenila te je mnogo ljudi ostalo bez posla. A taj trend se nastavio i tijekom 2024. godine. Posebno se isticala situacija na zapadu, s velikim brojem otpuštanja u američkim tehnološkim divovima poput Amazona, Googlea i Microsofta.
Što se tiče Kine, situacija u toj zemlji nije sjajna jer su velike tehnološke kompanije poput Baidua, Alibabe i Tencenta suočene s valom otkaza zaposlenika koji su nezadovoljni uvjetima rada. Ove kompanije su poznate po dugim radnim satima i velikom pritisku na zaposlenike. Što je karakteristika njihove poslovne kulture već godinama, piše Zimo. Mnogi zaposlenici su dosegli svoj limit i odlučili napustiti te kompanije kako bi krenuli novim putem.
Sjetimo se ranijeg komentara Jacka Ma dok je bio na čelu Alibabe. On je istaknuo da ne treba kontaktirati zaposlenike koji ne žele raditi prema sustavu 996 – rad od 9 ujutro do 9 navečer, šest dana u tjednu. Očigledno je kako takav zahtjevan radni režim negativno utječe na zaposlenike. Te ih potiče da potraže bolje uvjete rada kako bi se izmaknuli pritisku i stresu.
Kineska vlada s vremenom je intervenirala kako bi zaustavila takvo ponašanje velikih tehnoloških kompanija. Istovremeno, same kompanije su usporile zbog lošeg javnog imidža i ozbiljnih posljedica po zdravlje, uključujući smrt nekoliko zaposlenika koji su radili pod takvim ekstremnim tempom.
Trend smanjenja
Jedan od primjera takvih otkaza koji su spomenuli novinari South China Morning Posta je Zou Du, koja je prije nekoliko godina napustila ByteDance. Otada je mnogo njezinih kolega – čak oko 70 posto njih – krenulo njezinim stopama. Svoju su poslovnu sreću pronašli u manjim kompanijama. Du smatra da su u velikim tehnološkim tvrtkama posljednjih godina zabilježeni manji napredak u odnosu na prije. Sada radi u jednom startupu s samo 8 zaposlenih, gdje uživa u većoj financijskoj slobodi i fleksibilnosti radnog vremena koje više ne podrazumijeva cjelodnevni rad šest dana tjedno.
Broj zaposlenika u najvećim tehnološkim tvrtkama u Kini poput Baidua, Alibabe i Tencenta pokazuje trend smanjenja. Krajem prošle godine, ove kompanije su imale nešto manje od 365 tisuća zaposlenih. Što je pad od više od šest posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana ranije. Očekuje se nastavak ovog trenda smanjenja, što može biti uspoređeno s sličnim trendovima u zapadnim tehnološkim kompanijama.