Svi se želimo osjećati cijenjenima na radnom mjestu. Zapravo, studije su pokazale da nam je dobivanje priznanja koje zaslužujemo važnije od financijske nagrade. Osjećaj poštovanja od strane naših kolega i naših šefova je važan. Sve to doprinosi dobrom osjećaju zadovoljstva poslom.
Kako onda znati poštuju li vas na poslu? Pazite na sljedeće znakove, od kojih bi vas neki mogli iznenaditi!
1) Puštaju vas na miru da radite svoj posao
U redu, na površini, vaš šef koji vas pušta da nastavite s radom možda neće uvijek izgledati kao znak poštovanja. Zbog toga se ponekad čak možete osjećati zapostavljeno i previđeno.
Ali gledajte to ovako: Vaš šef ne osjeća potrebu gledati preko vašeg ramena ili mikroupravljati vama. To pokazuje povjerenje.
Možda ne dobivate pozornost za kojom žudite, ali vaš šef osjeća da se treba brinuti za vas i može preusmjeriti svoju pozornost negdje drugdje.
2) Dobivate slobodu i fleksibilnost
Ankete su pokazale da 78% zaposlenika smatra da se njihova produktivnost povećava kada su radni aranžmani fleksibilni.
Evo o čemu se radi: Više nismo djeca i osjećaj da netko strogo kontrolira naš cijeli dan može biti nevjerojatno frustrirajući.
Znak je poštovanja kada vam poslodavac daje slobodu kada vam je potrebna. Na primjer, fleksibilnost u vašem radnom vremenu, rad na daljinu ili podjela posla. To bi moglo značiti povremenu dugu pauzu za ručak, a da se od toga ne pravi problem. Moglo bi vam omogućiti da mijenjate svoj raspored rada za osobne potrebe. To znači priznati da u obzir treba uzeti i obiteljske obveze.
3) U redu je da kažete ne
Ovo je veliko: Pitali su vas, a vi ste rekli ne.
Bilo da se radi o posebnom projektu u kojem ste pozvani sudjelovati ili trebate doći odraditi posao u subotu. Za moral je zaista značajno imati izbor.
Znak je poštovanja što vas se savjetuje, a ne da vam se zapovijeda. Dodatno, možete reći “ne” određenim zahtjevima bez osjećaja da će vam se to zamjeriti.
4) Niste kažnjeni za pogreške
Kada zabrljamo, jako je važno imati povratnu informaciju. To što ih nikada ne primate može biti znak zanemarivanja na poslu.
Naše su pogreške uvijek prilika za učenje. Dobar vođa će željeti da se one događaju. Ali se one nikad ne bi trebale koristiti u igri okrivljavanja.
Način na koji to činite s poštovanjem je uvijek držati stvari konstruktivnima, umjesto da se osjećate kao da vas jednostavno kažnjavaju.
5) Prema vama se odnose sa suosjećanjem
Nekad davno od nas se očekivalo da svoj privatni život držimo podalje od radnog mjesta. Ali kako se radna kultura mijenjala, zaposlenici su sve više prepoznavali da je to nemoguće.
Zašto? Zato što smo ljudi.
Ako se nešto događa kod kuće, nerazumno je očekivati od nas da to jednostavno prikrijemo i namontiramo hrabro lice.
Od problema u vezi do zdravstvenih problema – poštovanje je kada vaši nadređeni i poslodavac zauzmu suosjećajni stav. Kao što ćemo dalje vidjeti, to također uključuje pružanje podrške kada je to potrebno.
6) Nudi vam se podrška
Podrška može doći u obliku suosjećanja kao što smo spomenuli u gornjoj točki. Na primjer, to može značiti da vam je, kada prolazite kroz teško razdoblje, iz suosjećanja ponuđen dopust.
Ali također može doći u obliku resursa i koristi.
Sve je u tome da se prema svojim zaposlenicima ponašate kao da vam je stalo – ne samo o njihovoj produktivnosti, već i o njihovoj dobrobiti.
Ima li boljeg načina iskazivanja poštovanja od ulaganja u nečije zdravlje, mentalno blagostanje i rast? To vrijedi i za profesionalni razvoj…
7) Potaknuti ste da napredujete
Možda ste čuli izreku “Kad prestaneš rasti, počinješ umirati”. Stalni osjećaj dosade na poslu znak je da smo prerasli svoju ulogu. To vjerojatno ne znači da niste zahvalni, nego da više ne osjećate izazov.
Naravno, naš napredak u karijeri uvelike ovisi o nama. Ako ne iskoračimo i ne tražimo šanse, teško da ćemo igdje stići.
Ali dobro radno mjesto daje vam poticaj i čini razvoj dijelom uredske kulture. Bilo da se radi o mentorstvu, nuđenju tečajeva ili novih prilika — žele vas vidjeti kako ostvarujete svoj puni potencijal.
8) Kolege vam se povjeravaju
Radno mjesto ne čine samo naši nadređeni. Način na koji komuniciramo s našim kolegama također igra veliku ulogu. Njihovo poštovanje najvjerojatnije vam znači isto koliko i to da vas vaš šef vidi u dobrom svjetlu.
Ako vam kolege dolaze po savjet, kako bi saznali vaše mišljenje o određenim stvarima ili vam se jednostavno povjerili u vezi s nekim problemom, to znači da ste vrlo poštovani.
9) Vaši suradnici vam čuvaju leđa
Osim što se vaše kolege oslanjaju na vas, i vi osjećate da se možete osloniti na njih.
To ne znači da nikada neće biti napetosti. Uostalom, ljudi s kojima radimo mogu se pomalo biti kao članovi obitelji – u smislu da ih ne možemo birati. Ali kada se radi o timu, osjećate da su vam spremni pomoći.
To bi moglo značiti da vas pokrivaju kada trebate uzeti slobodno ili da vam pružaju pomoć na velikom projektu. Općenito, imate dobar radni odnos sa svojim suradnicima.
10) Imate autonomiju u donošenju odluka
Ne treba svaka mala stvar koju radite biti referirana prema gore. Vjeruje vam se dovoljno da sami donosite odluke. Zato su vas angažirali!
Dobivanje prostora za donošenje određenih odluka, bez traženja dopuštenja, pokazuje da se vaše ideje, misli i mišljenja cijene.
Svi se želimo osjećati kao da kontroliramo vlastiti život. Kada možemo sami donositi odluke, osjećamo se zadovoljnije na poslu. Jer znamo da je svaki ishod izravan rezultat naših vlastitih sposobnosti.
Autonomija je neizostavna komponenta motivacije i ključni pokretač učinka i dobrobiti.
11) Pitaju vas za mišljenje
“Što mislite o ovome?” To je jednostavna, ali vrlo značajna rečenica. Pitati zaposlenike umjesto da im sami kažete veliki je znak poštovanja.
Ako vas često potiču da doprinesete tijekom sastanaka, očito nešto radite kako treba! Slično tome, ako vaši kolege ili podređeni, kao i vaš šef, traže vaše mišljenje, onda pokazuju da je važno ono što imate za reći.
12) Vaš šef uvijek nađe vremena za vas
Svi znamo da je život pun prioriteta s kojima treba žonglirati. U našim odnosima s drugima, kada netko ne uspije odvojiti vrijeme za nas, možemo vidjeti da smo nisko na njihovoj listi prioriteta.
Isto vrijedi i na poslu. Vaš šef možda nema uvijek puno slobodnog vremena, ali uvijek nađe vremena da se javi vama.
To može biti petominutni razgovor uz kavu ili običan e-mail. Ali jave vam se da osjetite da su tu u slučaju da vam nešto zatreba.
13) Oslanjaju se na vas
Doduše, postoji velika razlika između toga da se na vas oslanjaju i da vas se zatrpava poslom. Dok vam prvo daje do znanja da ste nezamjenjivi, drugo vas može dovesti blizu burnouta.
Kad niste na poslu, stvari možda neće ići glatko. Možete primijetiti da ste ključni dio toga da sve dobro funkcionira.
Kada se na nas oslanjaju, ne uzimaju nas zdravo za gotovo. Itekako smo potrebni.
14) Prilično ste plaćeni za svoje vrijeme
Budimo realni: Davanje pristojne plaće temelj je poštovanja za svaku tvrtku koja želi vašu lojalnost.
Teško je osjećati se poštovanim na poslu kada vam se čini da je vaša plaća nerazmjerna energiji i vremenu koje ste uložili.
Bilo bi lijepo kada bismo svi mogli živjeti od pohvala i toplog osjećaja dobro obavljenog posla. Ali u stvarnom svijetu moramo plaćati stanarinu, kupovati hranu, brinuti se o obiteljima… i još mnogo toga.
Brižni poslodavci, između ostalog, svoje poštovanje odražavaju na vašoj plaći.
15) Osjećate se dobro kad idete na posao
Nemojmo zaboraviti da se jedan od najboljih pokazatelja koliko ste cijenjeni na poslu svodi na to kako se vi osjećate. Najvjerojatnije možete osjetiti kada vam se obraćaju s poštovnje i kada tako i postupaju s vama.
To ne mora značiti da svako jutro trebate iskočiti iz kreveta u žudnji da krenete na posao — svi mi imamo različite dane. Ali sigurno se ne bojite krenuti na posao. Općenito govoreći, čini se da vam je okruženje ugodno. Znate da ste cijenjeni i to je dobar osjećaj.
***
Da zaključimo: poštovanje ne samo da se daje, ono se i zarađuje!
Nadajmo se da se možete poistovjetiti s mnoštvom ovih znakova na popisu koji pokazuju da već dobivate svoje poštovanje na poslu.
Naravno, poštovanje je dvosmjerna ulica. Moramo to riješiti marljivošću, poštivanjem pravila i preuzimanjem odgovornosti. Ali ga također zaslužujemo održavanjem naših granica, govoreći istinu i time što ostajemo vjerni našim standardima vrijednosti.
Izvor: HackSpirit; prijevod i prilagodba: Financa.ba