Život u današnjem društvu nezamisliv je bez korištenja interneta putem raznih ekrana. Internet se danas percipira kao dio kulture u kojoj živimo. Postao je nezaobilazan element razvojnog procesa svakog pojedinca. On je svakako donio brojne prednosti, kao što su brža dostupnost velike količine korisnih informacija u kratkom roku te mogućnost komunikacije bez vremenskih i prostornih ograničenja.
82 posto korisnika interneta od ukupnog broja građana
Da je sve više onih koji u BiH koriste internet, pokazala je analiza dokumenta “Upotreba informacijsko-komunikacijskih tehnologija u kućanstvima i pojedinačno” koji je izradio Federalni zavod za statistiku. Na osnovi dobivenih rezultata provedenog istraživanja 74,1 posto kućanstava ima pristup računalu, a 82,3 posto kućanstava posjeduje internetski priključak. Kako se navodi u podacima, u gradskom tipu naselja računalo je zastupljeno u 74,9 posto kućanstava. Zastupljenost računala u ostalom tipu naselja je 73,5 posto, navodi Večernji. Dodaje se da je u gradskom tipu naselja internet zastupljen u 84,2 posto kućanstava, dok je zastupljenost interneta u ostalom tipu naselja 80,8 posto.
U Federaciji Bosne i Hercegovine 71,9 posto pojedinaca u kućanstvu je koristilo računalo u referentnom tromjesečju,. 3,5 posto pojedinaca je koristilo računalo prije više od 3 mjeseca. 5 posto pojedinaca je koristilo računalo prije više od jedne godine.
Kupnja roba online
Računalo nikada nije koristilo 19,7 posto pojedinaca – navodi se u podacima Federalnog zavoda za statistiku. U ovom entitetu, ističe se nadalje u dokumentu, čak 83,3 posto pojedinaca u kućanstvu koristilo je internet u referentnom tromjesečju. 0,8 posto pojedinaca je koristilo internet prije više od 3 mjeseca, 1,2 posto pojedinaca je koristilo internet prije više od jedne godine.
Internet nikada nije koristilo 14,7 posto pojedinaca. Kada je pak riječ o aktivnostima, analiza pokazuje da je 30,5 posto korisnika interneta u Federaciji BiH kupovalo robu ili usluge preko interneta. Prema spolu zanimljivo kupovalo je 31,3 posto muškaraca i 29,7 posto žena. Tijekom posljednja tri mjeseca ispitanici su izjavili da su koristili internet za komunikaciju – 99,2 posto. Za pristup informacijama 86,2 posto, za zabavu 65,1 posto, za pretraživanje informacija o zdravlju 59,5 posto te za građansko i političko sudjelovanje – 21,7 posto.
Cilj istraživanja je da se dobiju podaci o zastupljenosti i upotrebi informacijsko-komunikacijskih tehnologija u kućanstvima i pojedinačno za Federaciju Bosne i Hercegovine. Veličina uzorka je 3903 kućanstva. Uzorak za anketu o upotrebi informacijsko-komunikacijskih tehnologija u kućanstvima uključuje kućanstva koja imaju barem jednu osobu starosti od 16 do 74 godine. Podaci se navodeu dokumentu “Upotreba informacijsko-komunikacijskih tehnologija” koju je izradio Federalni zavod za statistiku.
Uvijek treba biti na oprezu
No, uz mnoge prednosti, internet svakako predstavlja i opasnost, osobito za djecu. Kako bi djeca bila sigurna na internetu, vrlo važnu ulogu imaju roditelji kojima psiholozi savjetuju da razgovaraju s djecom, upoznaju djecu s razlikama stvarnog i virtualnog svijeta, da djeci postavljaju jasne granice vezane uz sadržaj i vrijeme na internetu i ekranima te da djeci ukažu na važnost umjerenog i odgovornog korištenja interneta i ekrana. I za kraj važno je educirati djecu o mogućim opasnostima i naučiti ih kako opasnosti prepoznati i zaštititi se.