Subota, 7 prosinca, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

OTP traži “mete” za akviziciju u regiji

Predsjednik i glavni izvršni direktor OTP grupe Sándor Csányi govorio je za hrvatski Jutarnji List o potencijalnim akvizicijama te banke u narednom periodu. Trenutno se europska bankarska industrija sprema za novu fazu preuzimanja i okrupnjavanja. Jedna bankarska grupacija više je nego spremna igrati važnu ulogu u tom procesu. Mađarska OTP grupa trenutačno radi na desetak projekata. Mahom na dubinskom snimanju mogućih akvizicija u europskim zemljama u kojima još nisu prisutni.

Kako su rekli novinarima tijekom dvodnevnog okupljanja u Budimpešti, u proteklih desetak godina obavili su ih više od stotinu, od kojih se neki nisu realizirali. Neki su uspjeli i banci su donijeli prisutnost u 11 zemalja srednje i istočne Europe. Od prošle godine posluju i na tržištu Uzbekistana.

Na pitanje je li neki od potencijalnih projekata preuzimanja na kojima trenutačno radi, predsjednik i glavni izvršni direktor ŎTP grupe: Sándor Csányi kaže da kada su u pitanju akvizicije. Žele nastaviti s širenjem i povećati udjel u svim zemljama u kojima su prisutni.

Kada je riječ o bankarskom tržištu, Peter Csányi, zamjenik izvršnog direktora i glavni direktor digitalnog sektora grupe, kao i predsjednik Nadzornog odbora banke u Hrvatskoj, navodi da je konkurencija vrlo jaka, uz solidan rast stambenih i potrošačkih kredita. Poduzeća se već manje oslanjaju na banke kao izvore financiranja pa je rast umjereniji.

U proteklim desetljećima tržište istočne Europe mahom su zauzele talijanske i austrijske banke. OTP grupi naglašavaju kako su oni danas jedina međunarodna banka koja ujedno ima i sjedište u srednjoj i istočnoj Europi. Pritom s ponosmo naglašavaju nedavno izrađenom, vrlo modernom i “work-friendly” zdanju.

OTP ostvario rekordnu dobit

Iako se često misli da udjel u vlasništvu banke ima i država, u banci s ponosom podsjećaju da su prva banka u regiji koja je još prije 30 godina privatizirana putem javne ponude dionica. Danas nema glavnog dioničara ni državnog vlasništva. 60-postotni udjel drže institucionalni ulagači, uglavnom strani, iz SAD- a i Velike Britanije.

Najveći pojedinačni dioničar je MOL, s devet posto, zaposleni i menadžment drže udjel od 13 posto. Određeni udjel imaju i mađarski mali dioničari. Poslovanje na domaćem terenu čini se da je najizazovnije jer je Vlada “vrlo inventivna” kada je u pitanju oporezivanje bankarskog sektora. Grupacija je vrlo zadovoljna pokazateljima profitabilnosti. Kao i većina banaka, lani je imala rekordnu dobit od 2,6 milijardi eura.

“Stabilnost, rast i profitabilnost, to je naš zlatni trokut”, napominju u banci. Premda je ambicija širenja očita, u OTP grupaciji ne propuštaju naglasiti i svoju privrženost konzervativnim vrijednostima, pa i u pogledu mogućih preuzimanja. Žele iskoristiti samo dobre prilike. A da prilike na tržištu mogu biti vrlo kompleksne, govori i iskustvo povlačenja iz Rumunjske i Slovačke.
U tim zemljama nisu uspijevali premašiti udjel od tri posto pa su na kraju ocijenili da je bolje povući se i kapital preusmjeriti tamo gdje ga mogu bolje iskoristiti.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno