Što se događa s tržištem pametnih telefona u 2022. godini? Zašto su u Samsungu odlučili drastično smanjiti proizvodnju pametnih telefona? Kako će Apple reagirati na značajne promjene na tržištu?
Tržište pametnih telefona već je godinama u svojevrsnoj stagnaciji jer je došlo do zasićenja tržišta uređajima. Mnogi popularni proizvođači pametnih telefona već godinama “tapkaju na mjestu” jer potražnja više ne raste, kao protekle dekade.
Godina 2022. biti će posebno izazovna za proizvođače pametnih telefona jer se događa osjetni pad potražnje uslijed mnogobrojnih zbivanja diljem svijeta. Najveći problem predstavlja inflacija koja u kombinaciji s kvalitetnim postojećim uređajima – odmiče korisnike od kupnje novih uređaja. Predviđanja su da će prodaja pametnih telefona pasti za 7% u 2022. godini.
Veliki problemi za tržište pametnih telefona
Tržište pametnih telefona već je godinama zasićeno prevelikim brojem uređaja. Stoga, nimalo ne treba čuditi situacija u kojoj mnogobrojni proizvođači već godinama smanjuju svoje kapacitete proizvodnje pametnih telefona. Zanimljivo, neki su manje poznati proizvođači već odlučili prekinuti proizvodnju pametnih telefona i okrenuti se proizvodnji nekih drugih elektroničkih uređaja.
Veliku dominaciju na svjetskom tržištu trenutno drže kineski telefoni, čiji su se proizvođači ustalili na nekim od top ljestvica po broju prodaje telefona. Dakako, na samom vrhu ljestvice i dalje je Samsung, kojeg u stopu prate Xiaomi i Apple. Ova su tri proizvođača posljednjih godina dominantna na tržištu, s time da i oni muku muče s brojem isporuka pametnih telefona.
Problemi na tržištu pametnih telefona nastavili su se i ove godine, a pad prodaje je itekako primjetan. Stagnacija tržišta nastavlja se i dalje te mnogi prognostičari najavljuju kako će narednih godina broj prodaja telefona padati. Sve to potaknuto je mnogobrojnim čimbenicima koji utječu na prodaju, a komplicirana situacija u svijetu samo je dodatni poticaj za lošije prodajne rezultate.
Inflacija kao odbojni faktor za kupnju novih telefona
Nalazimo se u vremenima kada cijena osnovnih životnih potrepština naglo raste. Iako se među stručnjacima spominju brojke od cca 10 posto, svjedoci smo kako su neke prehrambene namirnice skočile cjenovno puno više od spomenutih 10 posto. Mnogima danas posjet trgovini izaziva mučninu u želucu jer su cijene nekih osnovnih potrepština drastično narasle.
InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... nije problem samo u manje razvijenim zemljama, već stvara problem diljem čitavog svijeta. Svi ljudi diljem svijeta nalaze se u određenom strahu od daljenjeg porasta cijena te njihove kupovne odluke uvelike ovise o tome koliki strah od inflacije vlada. Dakako, što je strah od inflacije veći to je manja spremnost na investiranje u neke manje bitne stvari.
Pametni telefon kao takav nije manje bitna stvar jer smo navikli na korištenje telefona na svakom koraku. No, ako stari pametni telefon korisnika još dobro služi, korisnik će se puno teže odlučiti za kupnju novog. Konkretno, u vrijeme inflacije korisnici će radije štedjeti novac, nego ga ulagati u nove elektroničke uređaje. Novi pametni telefoni samim time postaju “stvar luksuza” i mnogi će izbjegavati kupnju novog uređaja tako dugo dok se inflacija malo ne smiri. S obzirom da živimo u neizvjesnim vremenima, pitanje je kada će se stanje oko inflacije smiriti.
Nestašica čipova stvara probleme u lancima proizvodnje i isporuke
Nestašica čipova pojavila se prije 2 godine kada je svijetom počela vladati korona. Mnoge su tvornice s Istoka tada zatvorile svoja vrata, kako bi se izborile protiv zloglasnog virusa koji je počeo vladati svijetom. Iako su istočnjačke tvornice nakon nekoliko mjeseci otvorile svoja vrata i počele raditi punim kapacitetom, činjenica jest da je nastao veliki razdor u proizvodnji čipova. Tvornice jednostavno nisu mogle isporučiti dovoljan broj čipova kako bi se očuvao lanac isporuke novih elektroničkih uređaja.
Iako su prognoze stručnjaka ukazivale na to da će problem s čipovima biti riješen unutar dvije godine, danas vidimo kako se to nije dogodilo. Veliki problem u kineskim tvornicama ponovno je pojava koronavirusa, zbog čega su mnoge tvornice zatvorene, a zaposlenici u karanteni. Proizvodnja čipova tako je ponovno značajno poljuljana, a sve to utječe na cijelokupno tržište pametnih telefona.
Zanimljivo, pametni telefoni su do sada relativno dobro odolijevali nestašici čipova, a glavni problem bio je u automobilskoj industriji. Ipak, nestašica čipova zahvatila je i sektor pametnih telefona i danas se mnogi proizvođači žale na kašnjenja u proizvodnji sklopova za pametne telefone. Samim time, mnogi proizvođači strahuju od smanjenja prodaje i velikih kašnjenja u isporuci novih pametnih telefona.
Dakako, cijela situacija dodatno je zakomplicirana raznim političkim zbivanjima diljem svijeta. Sve to uvlači veliki strah kako među narod, tako i među velike kompanije koje ovise o globalnoj suradnji. Vjerujemo kako će se politička situacija što prije smiriti, što će dovesti do kakve-takve normalizacije u sektoru proizvodnje čipova i elektroničkih uređaja.
Samsung smanjuje proizvodnju za čak 30 milijuna pametnih telefona
Prema planovima s početka godine, Samsung je ove godine planirao proizvesti 310 milijuna pametnih telefona. S obzirom da se radi o najpopularnijem proizvođaču pametnih telefona na svijetu, takve brojke nikog nisu nimalo iznenadile i bile su utemeljene na odličnim rezultatima prodaje pametnih telefona proteklih godina. Ipak, Samsung je tijekom proteklih mjeseci postao itekako svjestan raznih problema koji se trenutno događaju u svijetu pa su odlučili malo smanjiti proizvodnju pametnih telefona.
Izjavu “malo smanjiti proizvodnju” treba uzeti s rezervom jer zapravo se radi o brojčano ogromnom smanjenju. Prema najnovijim izvještajima koji stižu iz korejskih medija, Samsung je smanjio planove za čak 30 milijuna primjeraka pametnih telefona. Zanimljivo, takva se prognoza smanjenja proizvodnje pametnih telefona odnosi na baš sve modele unutar Samsung zajednice. Konkretno, to znači da će Samsung ove godine isporučiti i manje top modela pametnih telefona, nego što je to prvotno planirao, piše u analizi PC Chip.
Kao glavni razlog velikog smanjenja proizvodnje pametnih telefona navodi se nesigurnost na tržištu koja je značajno poduprta rastućom inflacijom i nedostatkom čipova. Od planiranih 310 milijuna pametnih telefona u 2022. godini, sve je izglednije kako će Samsung na tržište plasirati samo 280 milijuna telefona. Vjerojatno će do kraja godine doći do određenih korekcija te brojke, ovisno o tome kako će ići prodaja novih Samsung uređaja.
Apple planira ostvariti prošlogodišnje brojke prodaje pametnih telefona?
Iako je Apple oduvijek bio brend koji jako drži do svojeg imena i pouzdanosti, činjenica je da nova tržišna događanja itekako utječu i na zbivanja u samom Apple-u. Posebno se to odnosi na probleme s nestašicom čipova, zbog kojih je Apple proteklih godina odlučio preseliti dio proizvodnje u nova područja. Iako Apple više nije toliko ovisan o kineskim tvornicama, činjenica je da muku muče s nedostatkom čipova.
Prema prognozama s početka godine, Apple je ove godine odlučio naručiti oko 220 milijuna pametnih telefona od svojih dobavljača/proizvođača. Navedena brojka zapravo je slična prošlogodišnjim rezultatima pa stoga nimalo ne čudi što Apple želi održati jedan kontinuitet na tržištu. No, sada je veliko pitanje može li Apple isporučiti na vrijeme tih 220 milijuna iPhone uređaja.
Poznato je kako Apple svoje nove uređaje predstavlja u drugoj polovici godine, što im daje mogućnost da planove korigiraju u narednim mjesecima. Vjerujemo kako će Apple kvalitetno proanalizirati situaciju na tržištu te kako će prema potrebi smanjiti broj planiranih pametnih telefona. Za sada situacija na tržištu ne izgleda bajno pa je lako moguće da će i kod Apple-a doći do smanjenja narudžbi.