Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Meta testira alat za borbu protiv dezinformacija

Facebook kaže da želi pomoći u rješavanju dezinformacija koje haraju internetom – problem koji su možda i sami pomogli stvoriti.

Meta je najavila novi alat koji pokreće umjetna inteligencija, nazvan Sphere. Namijenjen je pomoći u otkrivanju i rješavanju dezinformacija ili “lažnih vijesti” na internetu. Meta tvrdi da je to “prvi model alata umjetne inteligencije koji je sposoban automatski skenirati stotine tisuća citata odjednom kako bi provjerio podržavaju li oni doista odgovarajuće tvrdnje.”

Ovo dolazi nakon godina kritika zbog vlastite uloge Facebooka u dopuštanju da online dezinformacije napreduju i brzo se šire svijetom. Prema Meta-inom istraživačkom timu, Sphere-ov skup podataka uključuje 134 milijuna javnih web stranica. Oslanja se na kolektivno znanje interneta za brzo skeniranje stotina tisuća web citata u potrazi za činjeničnim pogreškama.

Stoga je možda prikladno da Meta testiraj ovaj model umjetne inteligencije koristeći Wikipediju. Prema Meta-inoj najavi, Sphere već skenira stranice na internetskoj enciklopediji na mnoštvu izvora kako bi testirao svoju sposobnost označavanja onih koji zapravo ne podržavaju tvrdnje navedene u tekstu.

Meta također kaže da kada Sphere uoči sumnjivi izvor, može preporučiti bolji – ili ispravak – kako bi se poboljšala točnost unosa.

“Wikipedia je obično prva postaja u potrazi za istraživačkim informacijama, pozadinskim materijalom ili odgovorom na ono mučno pitanje o pop kulturi”, rekli su iz Mete, ističući da Wikipedia sadrži više od 6,5 milijuna unosa samo na engleskom jeziku i dodaje otprilike 17 000 novih unosa na svoje stranice svaki mjesec. Tvrtka je objavila i video koji pokazuje kako Sphere radi.

Glasnogovornik Wikipedije rekao je za CNBC Make It da internetska enciklopedija nije službeno u partnerstvu s Metom u razvoju Spherea i da se nijedan od Wikipedijinih unosa ne ažurira automatski. Iz Mete su rekli za TechCrunch ranije ovog mjeseca da nema financijske naknade niti u jednom smjeru.

Postojeći automatizirani sustavi već su bili sposobni identificirati dijelove informacija kojima nedostaje citat. Ali Metini istraživači kažu da složenost izdvajanja pojedinačnih tvrdnji s upitnim izvorima i utvrđivanja podržavaju li ti izvori doista te tvrdnje “zahtijeva dubinu razumijevanja i analize sustava umjetne inteligencije”.

“Poboljšanje ovih procesa omogućit će nam da privučemo nove urednike na Wikipediju i pružimo bolje, pouzdanije informacije milijardama ljudi diljem svijeta”, rekao je Sigalov — istraživač Sveučilišta u Tel Avivu i potpredsjednik Upravnog odbora Zaklade Wikimedia.

Sphere označava najnoviji pokušaj Mete da se pozabavi dezinformacijama na internetu – uz potencijalno odvraćanje kritika o vlastitoj ulozi u dopuštanju da te dezinformacije postoje.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno