Američka Komisija za vrijednosne papire i burze (SEC) je optužila 11 osoba za prevaru malih ulagača u iznosu od 300 milijuna dolara stvaranjem i promicanjem navodne kripto piramide i Ponzi sheme, Forsage.
Forsage promovirao decentrasliziranost, a zarađivao na piramidi
Forsage se promovirao kao ‘decentralizirana platforma za umrežavanje’, ali SEC tvrdi da je platforma strukturirana na takav način da investitori zarađuju od dovođenja novih korisnika u projekt i da se svježe deponirana sredstva pridošlica koristi za plaćanje ranijih ulagača, piše Lider Media.
Od 11 pojedinaca navedenih u izvješću, četiri su osnivači Forsage-a (Vladimir Okhotnikov, Lola Ferrari, Mihail Sergejev i Sergej Maslakov), a sedam kao promotori projekta. Potonji su optuženi za kršenje odredbi o registraciji i borbi protiv prevara saveznih zakona o vrijednosnim papirima. Dvojica optuženika već su se nagodila.
Osnivači van dosega komisije
Vjeruje se da Okhotnikov, Ferrari, Sergeev i Maslakov žive u Rusiji, Indoneziji i Gruziji, što ih smješta izvan dosega američkog regulatornog tijela. Komisija za vrijednosne papire Filipina i povjerenik za vrijednosne papire i osiguranje u Montani već su poslali pisma o prekidu rada Forsage-u u rujnu 2020. i ožujku 2021., što je samo potaknulo osnivače Forsage-a da negiraju optužbe za prevaru na YouTubeu.
SEC odlučio urediti tržište
SEC je u zadnje vrijeme aktivniji u provedbi kripto zakona. Agencija je, zajedno s Ministarstvom pravosuđa (DOJ), nedavno optužila bivšeg zaposlenika Coinbasea za trgovanje na temelju povlaštenih informacija. Također je optužila sam Coinbase za uvrštavanje vrijednosnih papira na svoju platformu, očemu smo nedavno pisali na našem portalu. Nadalje, predsjednik SEC-a Gary Gensler izjavio je prošlog tjedna da bi kripto mjenjačnice trebale biti regulirane baš kao i burze vrijednosnih papira, navodeći da ne nalazi razliku između njih dvoje.
Milijarde nestaju, kripto zajednica ne mari
Pristup agencije, međutim, nije dobro prihvaćen unutar kripto prostora, a više čelnika industrije, zakonodavaca i drugih regulatora redovito je kritizira zbog lošeg upravljanja, zaključuje Lider Media.
Financa.ba je u lipnju pisala kako od početka 2021. godine samo u Sjedinjenim Američkim Državama razne vrste prijevara povezane s kriptovalutama ‘progutale’ su više od milijardu dolara, što je čak 60 posto više u usporedbi s 2018. godinom, stoga ne čudi d agencija nije dobro prihvaćena uniutar kripto zajednice.