Proračunski suficit Saudijske Arabije u drugom tromjesečju tekuće godine porastao je na 21 milijardu dolara, potaknut rastom cijena nafte i jačanjem proizvodnje, a porasla je i potrošnja, objavilo je Ministarstvo financija te zemlje.
Suficit je bio 35 posto veći nego u prvom tromjesečju, pa je Saudijska Arabija u prvoj polovici 2022. ostvarila proračunski suficit od oko 36 milijardi dolara, javlja Bloomberg. Potrošnja u drugom tromjesečju porasla je 16 posto u odnosu na prošlu godinu na 78 milijardi dolara, uključujući povećanje kapitalnih izdataka od 64 posto.
Prvotno rezanje saudijskog proračuna za tekuću godinu predviđalo je pad potrošnje, koja je u prvom kvartalu porasla za četiri posto. Cijene nafte povećale su bogatstvo Saudijske Arabije, koja je teško pogođena padom cijena 2020.
Državni prihodi od nafte porasli su 89 posto u drugom tromjesečju u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, dosegnuvši 66,5 milijardi dolara, dok su ostali prihodi porasli tri posto na 32 milijarde dolara. Nafta Brent je u prvom polugodištu u prosjeku iznosila više od 100 dolara po barelu, zbog čega se očekuje da će proračunski suficit Saudijske Arabije iznositi više od pet posto BDP-a.
Dužnosnici u Rijadu rekli su da će se pridržavati svojih planova potrošnje za ovu godinu, koristeći prihode od nafte za obnavljanje svojih rezervi ili prijenos u jedan od svojih investicijskih fondova.