Subota, 23 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Povijest tvrtke Samsung

Samsung, južnokorejska tvrtka koja je jedan od najvećih svjetskih proizvođača elektroničkih uređaja. Samsung je specijaliziran za proizvodnju široke palete potrošačke i industrijske elektronike, uključujući uređaje, digitalne medijske uređaje, poluvodiče, memorijske čipove i integrirane sustave. Postala je jedno od najprepoznatljivijih imena u tehnologiji i proizvodi oko petinu ukupnog izvoza Južne Koreje.

Rane godine

Lee Byung-Chull

Samsung je kao trgovinu mješovitom robom 1. ožujka 1938. godine osnovao Lee Byung-Chull. Svoj posao započeo je u Taeguu u Koreji, trgujući rezancima i drugom robom proizvedenom u gradu i okolici te izvozeći ih u Kinu i njezine pokrajine. (Ime tvrtke, Samsung, dolazi od korejskog za “tri zvjezdice”.) Nakon Korejskog rata, Lee je proširio svoje poslovanje na tekstil i otvorio najveću tvornicu vune u Koreji. Jako se usredotočio na industrijalizaciju s ciljem pomoći svojoj zemlji da se ponovno razvije nakon rata.

Tijekom tog razdoblja njegov posao imao je koristi od nove protekcionističke politike koju je usvojila korejska vlada, čiji je cilj bio pomoći velikim domaćim konglomeratima (chaebol) štiteći ih od konkurencije i omogućavajući im jednostavno financiranje. U kasnim 1950-ima tvrtka je kupila tri najveće korejske komercijalne banke, kao i osiguravajuće društvo i tvrtke koje su proizvodile cement i gnojivo. Samsung je 1960-ih kupio više osiguravajućih društava, kao i rafineriju nafte, tvrtku za proizvodnju najlona i robnu kuću.

Tijekom 1970-ih tvrtka je proširila svoje procese proizvodnje tekstila kako bi pokrila cijelu liniju proizvodnje – od sirovina pa sve do krajnjeg proizvoda – kako bi se bolje natjecala u tekstilnoj industriji. Osnovane su nove podružnice kao što su Samsung Heavy Industries, Samsung Shipbuilding i Samsung Precision Company (Samsung Techwin). Također, tijekom istog razdoblja, tvrtka je počela ulagati u tešku, kemijsku i petrokemijsku industriju, osiguravajući tvrtki obećavajući put rasta.

Elektronika

Samsung je prvi put ušao u elektroničku industriju 1969. s nekoliko odjela usmjerenih na elektroniku. Njihovi prvi proizvodi bili su crno-bijeli televizori. Tijekom 1970-ih tvrtka je počela izvoziti proizvode kućne elektronike u inozemstvo. U to vrijeme Samsung je već bio veliki proizvođač u Koreji i stekao je 50 posto udjela u Korea Semiconductoru.

Kasne 1970-e i rane 80-e bile su svjedoci brzog širenja Samsungovog tehnološkog poslovanja. Osnovane su odvojene grane za poluvodiče i elektroniku, a 1978. stvoren je odjel za zrakoplovstvo. Samsung Data Systems (sada Samsung SDS) osnovan je 1985. kako bi zadovoljio rastuću potrebu poduzeća za razvojem sustava. To je pomoglo Samsungu da brzo postane lider u uslugama informacijske tehnologije. Samsung je također stvorio dva instituta za istraživanje i razvoj koji su proširili tehnološku liniju tvrtke na elektroniku, poluvodiče, kemikalije s visokim udjelom polimera, alate za genetski inženjering, telekomunikacije, zrakoplovstvo i nanotehnologiju.

Samsung kao globalna tvrtka

Lee Byung-Chull umro je 1987., a naslijedio ga je njegov sin Lee Kun-Hee. Samsung je podijeljen u pet tvrtki; elektronika je ostala pod vodstvom Lee Kun-Heea, a ostale četiri tvrtke vodili su drugi sinovi i kćeri Lee Byung-Chull-a. Lee Kun-Hee je smatrao da je Samsung postao samozadovoljan zbog svog dominantnog položaja u južnokorejskom gospodarstvu i da nije bio spreman za globalnu konkurenciju. Slavno je rekao rukovoditeljima Samsunga: “Promijenite sve osim svoje žene i djece.” Prema onome što je Lee nazvao konceptom “novog menadžmenta”, Samsung je inzistirao da podređeni ukazuju na pogreške svojim šefovima. Također je naglašavao kvalitetu proizvoda ispred kvantitete, promicao je žene na položaje viših rukovoditelja i obeshrabrivao birokratske prakse.

Lee Kun Hee

U 2000-ima rođena je Samsungova serija pametnih telefona Galaxy, koja je ubrzo ne samo postala najhvaljeniji proizvod te tvrtke, već je bila i među najprodavanijim pametnim telefonima na svijetu. Samsung je također isporučio mikroprocesore za Appleove najranije iPhone modele i bio je jedan od najvećih proizvođača mikroprocesora u svijetu u kasnom 20. i ranom 21. stoljeću. Od 2006. tvrtka je najprodavaniji svjetski proizvođač televizora. Početkom 2010. Galaxy serija se proširila na tablet računala uvođenjem Galaxy Taba, a 2013. na pametne satove uvođenjem Galaxy Gear. Samsung je 2019. predstavio sklopivi pametni telefon Galaxy Fold.

Spletke, korupcija, osude…

U travnju 2008. Lee je optužen za zlouporabu povjerenja i utaju poreza kao dio sheme, a nedugo nakon toga dao je ostavku na mjesto predsjednika Samsunga. U srpnju je osuđen za utaju poreza, a zatim je kažnjen s približno 80 milijuna dolara i tri godine uvjetne zatvorske kazne. Leeja je južnokorejska vlada pomilovala u prosincu 2009. kako bi mogao ostati u Međunarodnom olimpijskom odboru i voditi uspješnu kandidaturu Južne Koreje za Zimske olimpijske igre 2018. u P’yŏngch’angu.

U ožujku 2010. čelnici Samsung grupe postavili su Lee Kun-Heea na čelo Samsung Electronicsa, najvećeg odjela konglomerata. Kasnije te godine vratio se kao predsjednik Samsung grupe. Međutim, 2014. je doživio srčani udar koji ga je ostavio onesposobljenim do smrti 2020. Iako je Lee zadržao svoje funkcije, njegov sin, Lee Jae-Yong (Jay Y. Lee), postao je de facto vođa Samsung grupe.

Lee Jae-Yong osuđen je na zatvorsku kaznu 2017. godine zbog podmićivanja bivše predsjednice Park Geun-Hye. Odslužio je godinu dana i pušten je 2018. kada mu je kazna prekinuta. Ta je suspenzija poništena, a on je ponovno bio u zatvoru, od siječnja do kolovoza 2021., kada je uvjetno pušten. Tijekom vremena koje je Lee proveo u zatvoru, Samsung su vodila dva, a kasnije tri izvršna ko-direktora. Lee je također optužen 2020. za financijske zločine koji proizlaze iz spajanja dviju Samsungovih podružnica 2015. godine. Vlada je tvrdila da se vrijednostima dviju podružnica manipuliralo kako bi se učvrstila Leejeva ukupna kontrola nad Samsungom nakon što je preuzeo vodstvo.

Izvor: britannica.com

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno