Subota, 23 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Želite zvučati i osjećati se samopouzdanije? Izbacite ovih 10 izraza iz svog vokabulara

Svi mi imamo taj mali glas u glavi koji vaga sve što radimo ili kažemo. Ako to dopustimo, možemo se osjećati demoralizirano, omalovaženo ili samo manje sposobnima. Krajnji rezultat je da ne postignemo ono što želimo. To možemo dijelom spriječiti izbjegavanjem 10 izraza o kojima pišemo.

Nikada nije lako prolaziti kroz izazovna vremena, ali kao stručnjaci za riječi i domaćini NPR-ovog nagrađivanog podcasta “You’re Saying It Wrong”, pronašli smo načine da preoblikujemo svoje misli i promijenimo svoj stav, kažu Kathy and Ross Petras za CNBC.

Evo 10 negativnih izraza kojih se morate odreći ako želite pozitivnije razmišljati i osjećati se samopouzdanije, prema bihevioralnim znanstvenicima, istraživačima i psiholozima.

1. “Ne mogu to učiniti.”
Što reći umjesto toga: “Mogu pokušati to učiniti.”

Ne priznaj poraz prije nego što počneš! Kada si kažete da možete pokušati, ne samo da si dajete priliku da nešto postignete, već i ne postavljate pretjerano visoka očekivanja, što olakšava stvarni uspjeh.

2. “Trebao bih to učiniti.”
Što umjesto toga reći: “Učinit ću to.”

“Trebao” je kontrolirajuća riječ i vrši pritisak na nas. Dakle, vratite sebi odgovornost. Odbacite “trebao” i učinite sebe donositeljem odluka odabirom hoćete li ili ne učiniti nešto pod vlastitim uvjetima.

3. “Zašto se ovo događa meni?”
Što reći umjesto toga: “Što učim iz ovoga?”

Kad se zapitate što učite iz nečega, pretvarate nešto što vas muči ili uzrujava u nešto što vas može dovesti do boljih stvari. Ne žalite se; vi jednostavno pronalazite dobro u onom što je teško.

4. “Nikad nisam trebao.”
Što reći umjesto toga: “Budući da sam to učinio, sada znam [X].”

Kad preformulirate ovu misao, počinjete razmišljati o dobrim stvarima koje su se dogodile jer ste učinili nešto za što ste mislili da niste trebali. Možda ste upoznali nekoga koga ne biste upoznali ili ste otkrili nešto prekrasno o sebi.

5. “Nisam uspio.”
Što reći umjesto toga: “Ovaj pokušaj nije uspio.”

Dakle, možda nešto što ste pokušali nije ispalo onako kako ste očekivali. Niste dobili tog novog klijenta ili niste dobili promaknuće koje ste željeli. Ali ako sami sebi kažete da niste uspjeli, kraj priče, niste fer prema sebi. Upamtite da će biti i drugih prilika.

6 . “Da sam barem učinio [X].”
Što reći umjesto toga: Ništa!

Svi smo imali svoje “kad bi barem” trenutke. “Da sam barem progovorio na tom sastanku sa svojom idejom” ili “Da barem nisam na taj način odgovorio na pitanje za intervju.” Ali ovo je razmišljanje u slijepoj ulici. Ne učite iz prošlosti, samo žalite i smišljate izgovore.

7. “Ovo je previše komplicirano.”
Što reći umjesto toga: “Ne razumijem ovo sada.”

Kad se suočite s novim izazovom tako što si odmah kažete da ga nikada nećete shvatiti, činite da zvuči kao da je to nepromjenjiva činjenica. To znači da sebi suptilno govorite da se ne možete promijeniti ili rasti, što je, naravno, besmislica.

8. “Nije fer.”
Što reći umjesto toga: “Svejedno se mogu nositi s tim!”

Naravno, život se ponekad može činiti nepravednim, ali to ne znači da si morate stalno ponavljati tu negativnu mantru i osjećati se potučeno. Suočite se s tom uočenom nepravednošću i potražite rješenja koja će vas dovesti tamo gdje želite biti.

9. “Nikad se neće promijeniti.”
Što reći umjesto toga: “Mogu promijeniti način na koji pristupam ovome.”

Ovo je još jedan slučaj prelaska iz pasivnog u aktivno. Stavite sebe u kontrolu nad situacijom. Mislite da se ne može promijeniti? Onda promijenite svoj pristup tome i razmišljanja o tome!

11. “Nikad” (ili “uvijek”)
Što reći umjesto toga: potpuno izbjegavajte apsolutizme!

Ako se uhvatite da kažete nešto poput: “Nikad neću dobiti promaknuće koje želim” ili “Uvijek me zanemare”, vratite se korak unatrag i stavite stvari u kontekst. Život nije crno-bijel. Najuspješniji ljudi sposobni su objektivno gledati na stvari.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno