Subota, 23 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Hoće li BiH dobiti i peti aerodrom

Bosna i Hercegovina bi trebala do 2026. godine dobiti svoj peti aerodrom u Bihaću. Razvoj Aerodroma Bihać napreduje s daljnjim građevinskim radovima koji će uskoro biti započeti. Aerodrom Bihać do sada je izgradio probnu uzletno-sletnu stazu. Ovo je dionica od 300 metara od planirane dužine 1.800 metara, kao i pristupne ceste aerodromskom kompleksu.

Kako bi se omogućio nastavak piste buduće zračne luke, potrebno je obeštetiti vlasnike 132 izvlaštena zemljišta po cijeni od devet do deset eura po kvadratnom metru zemljišta, ovisno o kvaliteti“, rekao je direktor Aerodroma Anel Hadžić, izvještava EX-YU Aviation News.

Vlada Federacije BiH do sada je osigurala 2,5 miliona EUR od potrebnih 10,2 miliona za otkup gore navedenog zemljišta. Prema riječima Hadžića, trenutno je u tijeku izrada glavnog plana aerodroma. Po završetku priojekta, trebala bi se odrediti dinamika budućih građevinskih radova, ali i rokovi.

U ove aktivnosti bit će uključene različite državne institucije i resori, kako bi se planirala pravovremena nabavka potrebne opreme. Prema postojećim planovima, a ne bude li nepredviđenih poteškoća, aerodrom bi mogao biti u funkciji za tri do četiri godine.

direktor Aerodroma Bihać, Anel Hadžić

Hadžić smatra da je projekt pd velikog značaja kada je u pitanju povezivanje Unsko-sanskog kantona sa ostatkom države. Također on očekuje da će djelovati kao katalizator ekonomskog razvoja Bihaća i cijelog Unsko-sanskog kantona.

Dodatni razvoj turizma zahvaljujući izgradnji aerodroma

Aerodrom će značajno doprinijeti razvoju turizma i povećanju broja posjetilaca Nacionalnog parka Una i ostalih turističkih sadržaja na ovom području. Cijeli projekt podrazumijeva izgradnju terminalne zgrade, piste i kontrolnog tornja. Međutim, nedostatak finansijskih sredstava mogao bi se pokazati problemom i u budućnosti bi mogao biti potreban privatni investitor.

Vlada je do sada svake godine u projekt ulagala nekoliko miliona eura. Razne dozvole, uključujući i ekološku, već su osigurane. Bihać se nalazi u blizini hrvatske granice i osmi je po veličini grad u zemlji.
Bosna i Hercegovina trenutno ima četiri međunarodnog komercijalnog aerodroma – Sarajevo, Tuzla, Banjaluka i Mostar. U periodu od siječnja do listopada opslužili su ukupno 1.907.895 putnika.

Podsjećamo i postojeći aerodromi u BiH nisu profitabilni. Mostarski aerodrom posluje s financijskim problemima. Vlada FBiH je već nekoliko puta pomagala rad s milijunskim donacijama.

https://financa.ba/blog/2022/07/25/problemi-na-vecini-aerodroma-u-pandemiji-otpusteni-radnici-sada-prijeka-potreba/

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno