Motivacija na poslu najviše ovisi o vašem raspoloženju i percepciji stvari. Nije lako ostati motiviran na poslu. Možda vas teško zarađeni posao izluđuje i frustrira, ali morate raditi da biste platili račune i prehranili obitelj.
Možda ste samo razočarani jer je posao o kojem ste maštali puno dosadniji i naporniji nego što ste mislili. Što god bio razlog vašeg nedostatka motivacije, možete ga popraviti, prenosi akta.ba.
Uz ovih šest savjeta možete se vratiti na pravi put i biti motiviraniji i produktivniji nego prije:
1. Vizualizirajte svoje ciljeve
Postavljanje ciljeva nije dovoljno za motivaciju. Poput vrhunskog sportaša, morate zamisliti sebe kako ostvarujete te ciljeve. Razmislite detaljno o tome kako će stvari izgledati kada postignete svoj cilj kako biste znali koje konkretne korake trebate poduzeti.
Ova vrsta vizualizacije pomoći će vam da održite pozitivno stanje uma i povećati vašu motivaciju za uspjeh. Na primjer, zamislite kako bi bilo biti odgovoran za uspjeh trenutnog projekta na kojem radite. Zamislite kako biste slavili s kolegama, kako bi bilo lijepo dobiti pohvale od šefa i kako biste o svom uspjehu mogli govoriti drugimaSve vam to može pomoći da ostanete pozitivni i dati dodatnu energiju za rad.
2. Nagradite se
Osim planova za godinu ili 5 godina, trebali biste postaviti i kratkoročne ciljeve i nagraditi se svaki put kada ih ispunite. Vaš mozak pozitivno reagira na česte uspjehe i nagrade – svaki put kad nešto postignete dobro, vaš mozak luči dopamin – hormon sreće i motivacije.
Podijelite svoje dugoročne ciljeve na nekoliko kratkoročnih. Zapitajte se što je sljedeće što trebate učiniti kako biste se približili svom dugoročnom cilju? Kada to utvrdite, znate koji su vam kratkoročni ciljevi – a kada ih ispunite, nagrađujete sami sebe. S vremenom će vaš mozak biti istreniran za uspjeh.
3. Učinite posao zabavnijim
Svi znamo da je lakše motivirati se da radite zabavne stvari, ali nije uvijek lako posao učiniti zabavnim. Najčešće nismo motivirani za poslove koji su dosadni, repetitivni ili vrlo komplicirani: Pokušajte smisliti način da teži dio posla učinite ugodnijim, na primjer, rad u društvu prijatelja ili kolege.
To ne znači nužno da morate raditi na istoj stvari kao i oni ili puno razgovarati jedni s drugima, ali vjerojatno će vam biti ugodnije raditi s nekim; to bi vam mogla biti zdrava konkurencija. Pokušajte što više uživati u svom poslu. Smislite način da teži dio posla učinite zabavnijim i bit ćete mnogo motiviraniji.
4. Zapamtite razlog zašto radite
Zapitajte se zašto želite raditi posao koji je pred vama. Intrinzična motivacija može proizaći iz raznih razloga. Možda želite dobro obaviti posao kako biste dobili promaknuće. Možda imate obitelj ili voljenu osobu o kojoj se morate brinuti. A možda samo cijenite dobro obavljen posao, čak i ako to nije posao koji obožavate. Kada znate razloge zašto radite određeni posao, motivacija dolazi iznutra. Nitko ti to ne može oduzeti, bez obzira na sve nevolje.
5. Kontrolirajte samo ono što možete
Bilo da radite sami ili u grupi ljudi, u svakom poslu postoje stvari koje su izvan vaše kontrole. Koncentrirajte se na stvari koje možete kontrolirati i uložite svu svoju energiju u ta područja. Na primjer, napravite najbolju prezentaciju koju možete, iako se to nekim klijentima možda neće svidjeti (ali to obično nema veze s vašom prezentacijom, već zato što su se probudili na krivoj nozi).
Usmjerite li svoju energiju samo na važne stvari, nećete biti iscrpljeni od briga o stvarima koje su izvan vaše kontrole i vaša će se motivacija povećati.
6. Imajte spreman plan B
Motivacija opada kad osjećate da u nečemu niste uspjeli – pogotovo na poslu. Umjesto da na propale projekte gledate kao na neuspjeh, gledajte na njih samo kao na jednu opciju koja nije uspjela. Svakim novim pokušajem sve ste bliže pravom putu. Neuspjeh ne znači da je cijela vaša ideja loša. Ako jedan način ne uspije, samo ga prekrižite s popisa i pokušajte s novim. Kada gledate svijet kroz tu prizmu, bit ćete više motivirani. Na taj način prestat ćete neuspjeh shvaćati osobno, zadržat ćete vjeru u sebe i svoje ideje i više ćete raditi kako bi sljedeći put stvari uspjele.
Motivacija na poslu najviše ovisi o vašem raspoloženju i percepciji stvari.
Kada promijenite način na koji razmišljate o zadacima, pristupit ćete im na bolji način i bit ćete sretniji i puno motiviraniji na poslu.