Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Lidl i Aldi uveli ograničenja u prodaji nekih namirnica

Britanski farmeri jedva izlaze na kraj s visokim troškovima energenata. Zbog toga sve manje uzgajaju određene vrste voća i povrća kojima je potrebna toplina. Uslijed nestašice britanske trgovine ograničavaju kupovinu rajčica, paprika, krastavaca i zelene salate.

Police britanskih trgovina sve su praznije i praznije. Do nestašice određenih vrsta voća i povrća došlo je zbog enormno visokih računa za električnu energiju. Poljoprivrednici su shodno tome bili primorani manje uzgajati. I vremenski uvjeti u sjevernoj Africi i južnoj Europi pridonijeli su pogoršanju situacije.

Sada najveći britanski supermarketi ograničavaju kupovinu određenih vrsta voća i povrća. Tako je lanac trgovina Tesco ograničio prodaju rajčica, paprika i krastavaca na tri artikla po kupcu. Kako navode, razlog za takav potez su prije svega loši vremenski uvjeti u inozemstvu.

Britanski lanac supermarketa Asda uveo je ograničenje od tri artikla na zelenu salatu, pakiranu salatu iz vrećice, cvjetaču i maline. U Morrisonu Britanci mogu kupiti samo po dva komada paprike, rajčice, krastavaca te dvije glavice zelene salate. Ograničenja su uveli i njemački lanci Lidl i Aldi. I drugi poljoprivrednici na sjeveru Europe suočavaju se sa sličnim problemima. Između ostalog s bolestima rajčice i visokim troškovima goriva, piše CNBC.

Ni vremenske prilike ne idu na ruku

Kao šlag na tortu, obilne kiše pogodile su Maroko te je hladni val zahvatio Španjolsku, što je pogoršalo situaciju. Očekuje se da će se poremećaji na tržištu zadržati nekoliko tjedana, prenosi Tportal.

I Irska ima sličnih problema. Šefovi irskih trgovina u ponedjeljak su pozvani na sastanak s resornim ministrom da bi dobili priliku objasniti kako se nose s nestašicom. Međutim, glavni tajnik europske poljoprivredne grupe Copa Pekka Pesonen rekao je za Financial Times da bi još dokumentacije, s kojom već sad, nakon Brexita, izvoznici jedva izlaze na kraj, značilo dodatno povećanje cijena. To neće dobro proći kod britanskih maloprodajnih trgovaca.

Britanija se u velikoj mjeri oslanja na cjelogodišnji uvoz svježih proizvoda, posebice zimi. Tada uveze čak 95 posto rajčice. Europska unija većim dijelom opskrbljuje Britaniju svježim voćem i povrćem. Naravno, nakon što zadovolji lokalnu potražnju. Kako je Ujedinjeno Kraljevstvo izvan EU-a, ono je tek drugo u europskom hranidbenom lancu, ali zato imaju trgovinski sporazum kojim su pokrivene mnoge namirnice.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno