U SAD-u je nakon 48 sati drame objavljeno kako je došlo do kolapsa Silicon Valley Bank. To predstavlja drugi najveći krah finansijske institucije u historiji ove države.
Ovo su situacije koje smo već gledali 2008. godine, kada su kolapsi finansijskih institucija u SAD-u pokrenuli globalnu recesiju.
Što se tiče situacije vezane za ovu banku, njezinom kolapsu su doprinijele mjere američke vlade protiv inflacije. Kako bi se inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... stavila pod kontrolu, središnja banka SAD-a je dizala kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji....
To je najviše imalo uticaja na tehnološki sektor. Kako bi pokrili manjak investicija, tehnološke firme su krenule povlačiti svoj novac. To je rezultiralo u manjku likvidnosti za Silicon Valley Bank.
Na kraju nisu imali dovoljno novca da isplaćuju svojim korisnicima, pa ih je preuzela institucija pod kontrolom američke vlade.
Ona će likvidirati imovinu banke i vratiti novac ljudima koji su ga držali u ovoj banci, a nisu ga stigli izvući.
Iako se radi o samo jednoj banci, za sada, ovo je ipak drugi najveći kolaps jedne finansijske institucije u SAD-u.
S obzirom na to da mnogi ekonomski stručnjaci najavljuju recesiju, teško je ne pomisliti na 2008. godinu i na situaciju koja je zbog toga nastala u svijetu.
S druge strane, drugi stručnjaci govore kako je ovo samo rezultat inflacije i šoka sistemu koji je priredila kriza zbog COVID virusa. Ostaje za vidjeti koje će posljedice imati ovaj kolaps, piše CNN. a prenosi radiosarajevo.ba