Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna blago porasle jer ih podržava nada trgovaca u jačanje potražnje iz Kine. No, rast cijena je ograničen jer ih pritišće bojazan od bankarske krize i usporavanja rasta zapadnih gospodarstava. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 2.8 posto, na 74.99 dolara. Na američkom tržištu barel poskupio je 3.8 posto, na 69.26 dolara.
Tako su cijene nadoknadile dio gubitaka od prethodnoga tjedna, kada su potonule više od 10 posto. Rast cijena ponajviše se zahvaljuje nadi trgovaca u ubrzanje rasta kineskog gospodarstva, najvećeg svjetskog uvoznika nafte, što bi trebalo ojačati potražnju.
Slabljenje dolara
Investicijska banka Goldman Sachs objavila je prošloga tjedna da potražnja Kine za svim kategorijama robe kontinuirano raste. Pri tome je potražnja za naftom premašila 16 milijuna barela dnevno. Podršku cijenama pruža i slabljenje dolara jer time nafta postaje jeftinija za kupce u drugim valutama, pa stoga jača i potražnja.
S druge strane, cijene su pod pritiskom zbog daljnjeg povećanja kamatnih stopa. Na taj način središnje banke u zapadnom dijelu svijeta nastoje suzbiti inflaciju. Prošloga su tjedna kamate povećali američki Fed i britanska središnja banka za 0.25 postotnih bodova. Trgovci se nadaju da se bliži kraj ciklusa povećanja kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ..., no to će ovisiti o kretanju inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre....
U svakom slučaju, rast zapadnih gospodarstava usporava, a taj će se trend zbog rasta troškova kreditiranja nastaviti, što znači da će potražnja za energentima oslabjeti. Trgovci se plaše i da bi američko, ali i europsko gospodarstvo moglo uroniti u recesiju ako se financijski problemi u nekim bankama preliju na druge, što bi moglo dovesti do bankarske krize. Posljednjih mjeseci cijene nafte kreću se u relativno uskom rasponu, no u odnosu na početak godine trenutno su u minusu više od 10 posto.
Izvor: HINA