IG Metall, sindikat radnika njemačke metalske industrije, najavio je odlučniju borbu za uvođenje četverodnevnog radnog tjedna. Tu inicijativu podržala je i stranka Ljevica.
Jedan od najutjecajnijih sindikata u Njemačkoj, koji zastupa i zaposlene u automobilskoj industriji. Najavio je da će četverodnevni radni tjedan s punom plaćom biti jedna od glavnih stavki budućih pregovora o kolektivnim ugovorima.
“To je sljedeći korak u jedan atraktivan industrijski radni svijet u kojem se posao i privatni život dobro nadopunjuju”, rekao je predsjednik IG Metalla Joerg Hofmann. Također je istaknuo da je metalna industrija također bila u prošlosti na čelu “naprednih pregovora” za njemačku industriju. Tako je u pregovorima 1978. godine izborila 35-satni radni tjedan. Koji se u međuvremenu odnosi na zaposlene ne samo u metalskoj već iu elektroindustriji.
Sindikat ima podršku Ljevice
Inicijativu IG Metalla za četverodnevni radni tjedan s punom plaćom podržala je i parlamentarna stranka Ljevica.
Četverotjedni radni tjedan nije samo fantazija, već stvarnost u mnogim zemljama, rekao je Martin Schirdewan, potpredsjednik stranke Ljevica.
Rekao je da iskustva iz Švedske, Islanda ili Belgije pokazuju da ovakva organizacija rada, povećava produktivnost i smanjuje radni pritisak.
„Četverodnevni radni tjedan za zaposlenike znači manje stresa i više vremena za život“, zaključio je Schirdewan.
Poslodavci nisu oduševljeni
Predstavnici poslodavaca odbili su prijedlog sindikata, ističući već skraćeni radni tjedan od 35 sati u odnosu na druga gospodarska područja.
Rekao je da se u poslovnici u kojoj se radi u tri smjene gotovo nemoguće prilagoditi četverodnevnom radnom tjednu.
Ekonomisti procjenjuju da će nedostatak stručnjaka i radnika općenito biti dodatni pritisak na poslodavce u budućim pregovorima sa sindikatima, što će se neminovno odraziti na rast plaća, a time i na poskupljenje faktora rada.
Rasprava o uvođenju četverodnevnog radnog tjedna u Njemačkoj zaoštrila se nakon objave studije iz Velike Britanije koja je pokazala da ovakva organizacija rada donosi mnoge prednosti, poput povećanja produktivnosti i smanjenja bolovanja.
Izvor: N1