Bliži se rok, nakon kojega će Njemačka ostati u potpunosti bez vlastitih operativnih nuklearnih elektrana. Gašenje posljednjih takvih postrojenja bilo planirano za posljednje tromjesečje prošle godine. Pod pritiskom nestašice prirodnog plina i suočeni s novom energetskom krizom, u Njemačkoj su tada vladajući ipak donekle popustili. Posljednje tri nuklearke, Isar 2, Neckarwestheim 2 i Emsland, koje su trebale biti ugašene do kraja prošle godine, ostale su u pogonu.
Gašenje do subote
Tada je dogovoreno kako će krajnji rok za njihovo gašenje biti 15. travnja. On se do sada nije promijenio. Naredne subote, dakle, bit će ugašene posljednje tri aktivne njemačke nuklearne elektrane. Potez je to koji izaziva mnoge rasprave i kontroverze – budući da time ova zemlja ostaje još ovisnija o plinu i ugljenu.
Njemačke vlasti, pak, najavljuju i regulativu za poboljšanje energetske učinkovitosti te obvezu gašenja termoelektrana na ugljen do 2030. godine. Istodobno, javnosti poručuju da elektroenergetska mreža neće patiti, niti će energetska sigurnost zemlje doći u pitanje. Kapaciteti ugašenih nuklearki će, kažu, biti nadomješteni proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora, ali i elektranama pokretanima plinom.
Narednih nekoliko desetljeća u Njemačkoj će trajati proces potpunog rastavljanja svih 30-ak ugašenih nuklearnih elektrana i dugoročnog skladištenja njihovog radioaktivnog otpada. Steffi Lemke, ministrica zaštite okoliša, iz redova Zelenih, ponavlja kako je riječ o “tehnologiji visokog rizika koju nije moguće potpuno kontrolirati”. Njezin argument je sljedeći – nuklearke su u Njemačkoj radile 60 godina, od njih su koristi imale 3 generacije, a narednih će 30.000 generacija morati živjeti uz taj nuklearni otpad.
S njom se, prema posljednjim anketama, ne slaže 52% stanovništva. Većina Nijemaca u anketama preferira niskougljične izvore energije, poput nuklearnih elektrana, nad velikim zagađivačima, kao što su termoelektrane. Također, skeptični su prema najavama da će se sva nuklearna energija moći nadomjestiti onom iz obnovljivih izvora.
Izvor: bug.hr