Jedno jutro se probudite i neočekivano ‘ostanete bez goriva’. Ono što imate nije dovoljno dobro, slatki okus svega što ste postigli postaje gorak. Stari trikovi kojima ste se herojski nosili sa stresom postaju neadekvatni, jednostavno više ‘ne idu’.
Kao da vam je netko preko noći ukrao sposobnost da cijenite sve što volite. Svoj ‘rad’ – djecu, imovinu, poziciju moći, sve što ste svojom glavom, svojim rukama postigli. “Gdje je sve to nestalo i što se dogodilo i gdje mi je energija?”, pitate se.
Tko je glavni glumac?
Nije teško otkriti glavnog aktera ovakve krize koja se javlja u srednjim godinama:
Bit će to uspješan menadžer koji je iz sivog poslovnog odijela ušao u trenirku jarkih boja i svako jutro trči ili ima siguran termin kod osobnog trenera popodne s ciljem povećanja mase, a možda i aperkata.
Ili profesor, godinama udubljen u svoje knjige, koji, ako ga pitate, do sada nije znao ni boju džempera koji je nosio. A sada je do ušiju zaljubljen u perspektivnu i natprosječno inteligentnu studenticu, koja mu većinu misli, a i vremena, odvlači od posla , žene i djece.
Ili uspješna žena koja otkriva čari plastične kirurgije i koja na večeri s prijateljicama odjevena u dekolte flertuje s mladim i zgodnim gostom restorana za susjednim stolom i na kraju razmijeni telefonske brojeve.
Ili je to majka, dotad sretna domaćica suputnica uspješnog supruga, koja pokreće svoj mali obrt pružanja usluga uređenja interijera. Dok istovremeno unajmljuje majstore i počinje ‘rušiti’ kuću, micati zidove i birati novei namještaj.
Ili perspektivni stasiti inženjer koji se bez trunke savjesti počasti četverotočkašem u kabrio verziji, crvenom da crvenije ne može biti, a ispod njega parkira rezervni Harley-Davidson ‘joy’ na dva kotača. Prozor.
Mnogi psihijatri i psiholozi su se složili da je kriza srednjih godina činjenica i razvojna faza. Tom se fazom posebno bavio Jung, a potom i njegovi sljedbenici.
Tko je kriv?
Gdje se kriju krivci za ovako turbulentno razdoblje i čemu takvi potresi i poremećaji kad se prije toga život činio sasvim urednim?
Do trenutka kad dosegnu srednju dob, većina je ugrađena u obiteljske odnose i obrasce, uljuljkana u posao i obitelj. “Kriza srednjih godina ljude okreće naglavačke i uništava njihove urođene stavove. U ovoj krizi stari osjećaj sebe se gubi, a novi se počinje rađati“, piše Murray Stein, svjetski poznati jungovac, psihoterapeut i autor u svom izvanrednom djelu U srednjim godinama.
Zašto se stavovi mijenjaju i zašto novo iskustvo?
Kriza srednjih godina zapravo je ulaz u drugu polovicu života. Ono što sve zanima u ovoj polovici je smisao i pitanja (“Koji je smisao mog života? Što me čini korisnim ostatku svijeta?”) U ovom razdoblju preokreta i previranja, veze s roditeljima, društvom, prijateljima i kolegama postaju blijede, krhke i raspadaju se. Ali to nije bitno. Sloboda je važna i 40-godišnjak iz sveg glasa traži dubinu i značenje. “Psiha se budi”, piše Murray Stein. “Duša iskače iz zatvora, traži da bude viđena, voljena, poštovana.” Također je se treba bojati zbog njezine ustrajnosti i odlučnosti da živi i da joj se da slava koju zaslužuje”, nastavlja Stein.
U razdoblju tranzicije u srednjim godinama nesvjesno šaljete poruke o tome tko ste. Koji je vaš dar i smisao, koji je vaš put kako biste postali potpuni i cjeloviti, ujedinjeni. Ako je tvoja prijašnja slika, odnosno raniji život bio daleko od tvog pravog smisla. Kriza srednjih godina je bolnija i turbulencije su veće. Česti su razvodi, osnivanje novih obitelji, selidbe, drastične promjene profesije, depresije, apatije, pa čak i somatske bolesti. Ništa nije neobično kada se psiha probudi i progovori na svoj način.
Ono što ova vrsta krize donosi je mogućnost raspleta, točnije osjećaja unutarnjeg integriteta, napuštanja različitih uloga (persona) i otkrivanja vlastite mudrosti, istine, središta, ciljeva (ja).
Morate pronaći ‘leš’
Kriza srednjih godina može biti vrlo bolna i traje više godina, a karakteristična je za dob od 35 do 50 godina. Svatko će vam posvjedočiti koliko je ovo razdoblje teško i komplicirano, koliko pokušaja da pronađete “sebe” ostane neuspješno (navedene kupnje kabrioleta i Harley-Davidsona, intervencije plastičara). Zato svatko na putu mora pronaći ‘leš’, kako piše Stein, i potom ga pokopati.
Što to znači?
Stein objašnjava: “Svatko mora identificirati izvor boli i zatim ostaviti prošlost na počinak kroz tugovanje, žaljenje i zakopavanje.” Točnije, u ovoj fazi potrebno je pokopati sve dosadašnje ideje o tome tko ste, kao i što je za vas sigurnost, kako bi se otvorio prostor za rađanje nove.
U uvodnom dijelu Into Midlife, Stein nas podsjeća da na stranicama koje slijede ne nudi rješenja za krizu srednjih godina. “Ne mogu precizirati što će biti dar duše za vas u srednjim godinama.” Mogu samo preporučiti da ga primite kada se pojavi pred vama”, piše Stein.
Izvor: bonitet