Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorava na moguće “kaotične” korekcije cijena stambenih nekretnina u Europi, u vrijeme kada se ta regija bori sa zauzdavanjem visoke inflacije.
U svojim najnovijim regionalnim gospodarskim izgledima za Europu, MMF je utvrdio da je na nekim europskim tržištima nekretnina već u tijeku korekcija cijena naniže, ali da bi se njihov pad mogao i ubrzati budući da središnje banke dodatno podižu kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji....
Do neurednih korekcija na tržištima nekretnina moglo bi doći čak i ako se izbjegnu šire financijske poteškoće. Korekcija cijena na tržištima nekretnina već se događa u nekim europskim državama. Tako su u Češkoj, Danskoj i Švedskoj cijene stambenih nekretnina u 2022. pale više od 6%, navode u MMF-u.
Pad cijena nekretnina mogao bi ubrzati ako tržišta uračunaju inflacijske rizike, a financijski se uvjeti postrože više od očekivanog. Takav pad cijena imao bi negativne učinke na kućanstva i bilance banaka.
Otplatne rate hipotekarnih kredita također bi mogle porasti budući da središnje banke podižu kamatne stope u nastojanju da smanje inflaciju. Posljedično, oni koji imaju hipoteke mogli bi imati manje raspoloživog prihoda za trošenje. U nekim će slučajevima doći i do točke u kojoj ne bi mogli vraćati te kredite. U okruženju u kojem se ne vraćaju krediti i banke bi mogle imati problema.
Precijenjenost nekretnina
U većini europskih zemalja empirijski modeli koji povezuju cijene stambenih nekretnina s njihovim temeljnim pokretačima ukazuju na precijenjenost od 15-20 posto. Iz tog razloga, budući da kamatne stope na hipotekarne kredite još uvijek rastu, a realne prihode nagriza inflacija, cijene stambenih nekretnina u posljednje vrijeme padaju na mnogim tržištima, navode u MMF-u.
Podaci europskog statističkog ureda Eurostata pokazuju pad cijena stambenih nekretnina po prvi put od 2015. godine, prenosi HRT. U četvrtom tromjesečju 2022. cijene stambenih nekretnina u EU pale su 1,5% u odnosu na prethodna tri mjeseca.
Opći problemi s cijenama stambenih nekretnina prisutni su u svim područjima, ne samo u zemljama s velikim dugovima, i treba ih rješavati nadzorom. Treba ih rješavati testovima otpornosti na stres, treba ih vrlo pažljivo promatrati.
Alfred Kammer, direktor europskog odjela MMF-a
Novo podizanje kamatnih stopa
Ujedno, MMF je u petak pozvao Europsku središnju banku (ECB) da nastavi podizati kamatne stope do sredine 2024. Ministre financija EU-a pozvali su pak da pooštre fiskalnu politiku, u koordiniranom nastojanju da smanje visoku inflaciju.
Šef Europskog odjela MMF-a Kammer izjavio je na tiskovnoj konferenciji uoči sastanka ministara financija EU-a i guvernera središnjih banaka da je inflacija najveća briga.
Naša glavna preporuka je pobijediti inflaciju, a to znači da trebamo koristiti instrument monetarne politike. Za ECB to znači daljnje zaoštravanje, stezanje na dulje vrijeme, procjenjujemo do sredine 2024., kako bi se inflacija spustila na ciljanu razinu negdje u 2025. godini. InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... je porez, posebno za siromašne, i s tim se treba uhvatiti u koštac.
Alfred Kammer, direktor europskog odjela MMF-a
U ožujku je godišnja inflacija u 20 zemalja eurozone iznosila 6,9 posto. Temeljna je inflacija, koja isključuje velike oscilacije u cijenama energije i hrane, bila još i viša i iznosila je 7,5 posto.
Kako bi spustila inflaciju na ciljanu razinu od 2 posto, ECB agresivno podiže kamatne stope. Sredinom 2022. povećali su ih s nule na 3,5 posto na sjednici u ožujku. Ipak, malo njih na tržištima očekuje da će se pooštravanje nastaviti i nakon 2023.