Ogromni poremećaji uzdrmat će globalno tržište rada u sljedećih pet godina. Uzrok negativnom trendu će biti slabljenje gospodarstva, a kompanije će će poticati usvajanje tehnologija poput umjetne inteligencije. Svijetu prijeti gubitak 14 milijuna radnih mjesta. Ove informacije su prezentirane na Svjetskom ekonomskom forumu (WEF), te je objavljeno izvješće temeljeno na anketama više od 800 kompanija.
WEF je svake godine domaćin okupljanja globalnih lidera u Davosu u Švicarskoj. Otkrili su da poslodavci očekuju otvaranje 69 milijuna novih radnih mjesta do 2027. Nažalost očekuju i ukidanje 83 milijuna radnih mjesta. To će rezultirati neto gubitkom od 14 milijuna radnih mjesta, što je jednako 2% trenutne zaposlenosti.
Mnogi će čimbenici potaknuti odljev tržišta rada tijekom tog razdoblja. Prijelaz na sustave obnovljive energije bit će snažan pokretač stvaranja radnih mjesta. Sporiji gospodarski rast i visoka inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... će uzrokovati gubitke. U međuvremenu, želja za uvođenjem umjetne inteligencije poslužit će i kao pozitivna i kao negativna sila, navodi CNN.
Kompanije će trebati nove radnike koji će im pomoći implementirati i upravljati AI alatima. Predviđa se da će zapošljavanje analitičara podataka i znanstvenika, stručnjaka za strojno učenje i stručnjaka za kibernetičku sigurnost porasti u prosjeku za 30% do 2027., prema WEF-u.
Potražnja radnih mjesta za implementaciju AI
U isto vrijeme, proliferacija umjetne inteligencije mnoge će poslove dovesti u opasnost. Svjesni smo svi da će roboti u nekim slučajevima zamjenti ljude. WEF predviđa da bi do 2027. moglo biti 26 milijuna manje poslova u administraciji. Očekuje se da će službenici koji se bave unosom podataka, te operativni asistenti biti na najvećem „udaru“.
Smatra se da se revolucija s umjetnom inteligencijom desila pojavom alata kao što je ChatGPT, ipak automatizacija je krenula početkom ovog desetljeća. Organizacije koje je anketirao WEF procjenjuju da 34% svih poslovnih zadataka trenutno obavljaju strojevi. To je tek za dlaku više od brojke iz 2020. godine.
Očekivanja o tempu budućeg usvajanja također su smanjena. Godine 2020. poslodavci su mislili da će 47% zadataka biti automatizirano do 2025. Sada očekuju da će taj broj dosegnuti 42% do 2027.
U međuvremenu, kompanije preispituju koje su vještine potrebne njihovim zaposlenicima. Kod zaposlenika se sada više cijeni “sposobnost učinkovite upotrebe AI alata” od računalnog programiranja, prema WEF-u.
Autor: financa.ba
Prilikom preuzimanja obvezno navesti izravnu vezu na članak.