Oči svijeta ovoga su vikenda uprte u Ujedinjeno Kraljevstvo koje organizira krunidbu kralja Charlesa. Krunidba će biti upriličena u Westminsterskoj opatiji u tipično britanskoj pompi i raskoši.
Krunidba, koju će danas voditi nadbiskup Canterburyja, pokrenut će trodnevno slavlje diljem Londona i šire u Ujedinjenom Kraljevstvu, a kulminirati će državnim praznikom 8. svibnja.
Služba – prva takve vrste u 70 godina – je ceremonijalna. A slijedi nakon što je 8. rujna 2022., na dan smrti kraljice Elizabete II, 74-godišnjeg kralj službeno primljen na dužnost.
No, iako se očekuje da će milijuni promatrati ovu povijesnu prigodu, ona ostaje u sjeni izazovne gospodarske pozadine u Ujedinjenom Kraljevstvu. Mnogi dovode u pitanje ispravnost organiziranja ovakve ceremonije dok se zemlja suočava s najgorom krizom troškova života u jednoj generaciji.
Koliko će koštati krunidba?
Buckinghamska palača odbila je reći točan iznos troška krunidbe, prenosi CNBC. Međutim, izgleda da je sam kralj Charles tražio manje raskošnu proslavu, s “kraćom, manjom, jeftinijom i reprezentativnijom ceremonijom“ .
Ceremoniji u Westminsterskoj opatiji, na primjer, prisustvovat će oko 2000 VIP gostiju – oko četvrtine broja koji je bio prisutan na krunidbi pokojne kraljice – a procedura će trajati oko jedan sat, a ne nekoliko sati.
Ipak, očekuje se da će troškovi vikenda – koji uključuju “Kraljevu povorku” i koncert sa zvijezdama u Windsor Gardensu, prema neslužbenim procjenama BBCja, iznositi između 50 i 100 milijuna funti (63-125 milijuna dolara).
To je potencijalno više od otprilike 50 milijuna funti u današnjem novcu – tada 1,5 milijuna funti – koliko je potrošeno kada je kraljica preuzela prijestolje 1953. godine. To je također znatno iznad ekvivalenta od 24,8 milijuna funti – tada 450.000 funti – koliko je potrošeno na krunidbu Georgea VI. 1937. godine.
Tko plaća događaj?
Ovu prigodu, kao i većinu javnih događaja, financira vlada Ujedinjenog Kraljevstva i, u konačnici, britanski porezni obveznici. Buckinghamska palača također doprinosi neobjavljenim udjelom.
To je izazvalo nezadovoljstvo nekih Britanaca. Prema nedavnoj anketi YouGov-a 51% ispitanih kaže da krunidbu ne bi trebala financirati vlada, dok je 18% bilo neodlučno.
U međuvremenu, procjenjuje se da je državni praznik kojim se obilježava 8. svibnja britansko gospodarstvo koštao dodatnih 1,36 milijardi funti izgubljene produktivnosti.
Trenutno je bruto domaći proizvod (BDP) Ujedinjenog Kraljevstva oko 0,6% ispod razine s kraja 2019. i to je jedino gospodarstvo G-7 koje se nije oporavilo od pada izazvanog Covidom. InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., u međuvremenu, ostaje tvrdoglavo visoka. S ukupnim rastom od 10,1% godišnje u ožujku. A troškovi hrane i pića rastu najjače u posljednjih 45 godina.
Vlada, međutim, sa svoje strane inzistira na tome da će ova prigoda donijeti milijune za poduzeća. Posebno za teško pogođene sektore maloprodaje, turizma i ugostiteljstva. Prema nekim procjenama, maloprodaja se obično povećava za oko 15% dnevno tijekom državnih praznika.
UK Hospitality, trgovačka udruga za ugostiteljsku industriju, rekla je da bi kraljeva krunidba mogla sektoru donijeti poticaj od 350 milijuna funti. To bi, u kombinaciji s još dva britanska praznika u svibnju, kao i natjecanjem za pjesmu Eurovizije u Liverpoolu 13. svibnja, moglo generirati ukupno povećanje od milijardu funti.