U sportu ovisite o pravilima – granicama dopuštenog, kaznama i sucima koji su tu da pravila provode. Pravila su uglavnom krojena tako da potiču uzbuđenje gledatelja, a da ne budu opasna ili nepravedna. Ona se poštuju, svi ih se pridržavaju, a unatoč tome igra može biti obilježena vrlo visokim natjecateljskim nabojem. U hokeju na ledu igrači čak mogu odbaciti rukavice i sukobiti se fizički sve dok su njihovi postupci unutar propisanih granica natjecanja. Oni koji igraju prljavo riskiraju više od izbacivanja iz igre: to im može uništiti karijeru, piše dr. Simin Cai, osnivač, predsjednik i izvršni direktor tvrtke Go!Foton za Entrepreneur.
Pravila igre
U poslovanju također moramo slijediti pravila i očekivanja kako bismo održali svoje tvrtke i izbjegli ocrnjivanje sebe osobno i svojih brandova. Svrha svakog poslovanja je rast. Ali ako ne igramo unutar postavljenih granica, taj rast nije održiv. Dionici, poput zaposlenika i kupaca, očekuju od poduzeća poštivanje raznolikosti, jednakosti i uključenosti (DEI). Te standarda zaštite okoliša, društvenih standarda i standarda upravljanja (ESG). Ona tvrtka koja prva pronađe inovativan i učinkovit način da ispuni veći broj tih zahtjeva, vjerojatno će nastaviti rasti i prometnut će se u lidera.
Iako ignoriranje trendova i pravila može donijeti kratkoročne uštede, ako postupate suprotno očekivanjima klijenata nećete imati dugoročno održiv rast. Svaka tvrtka koja želi održiv rast mora uzeti u obzir pravila i očekivanja. I mora im se prilagoditi, uravnotežiti ih sa svojim vrijednostima kako bi nastavila rasti.
Sloboda rasta
U životu svi imamo neograničenu slobodu rasta — kao pojedinci, partneri i vođe, ali i kada govorimo o našim tvrtkama. Ova sloboda nije nužno urođeno pravo, već prije neograničeni potencijal da naučimo više i razvijemo svoje vještine kako bismo i postigli više. Međutim, da bismo osigurali jednaku slobodu za sve, naša težnja za individualnom slobodom ne smije biti na uštrb slobode drugih. Ta ograničenja određuju obim onoga što naša sloboda može uključivati. To su granice unutar kojih možemo graditi, upravljati i održavati svoj rast.
Jednakost u našoj slobodi da rastemo nije istovjetnost – niti u tome koliko rastemo, niti u putu kojim idemo da bismo to postigli. Da bismo bili jednaki, svi trebaju istu poštenu priliku dobiti ono što žele. Možda je nekima “koliko hoću” manje nego što je potrebno drugima. Možda je plod koji želim dobiti veći izazov, ali spreman sam uložiti dodatne napore da ga ostvarim. Mnogi kompromisi još uvijek mogu demonstrirati jednaku slobodu ako svi prihvaćaju rezultirajuća ograničenja kao jednaka. Baš kao u hokeju: možete biti drugačije građe i težine, ali s prihvaćenim pravilima imate iste startne šanse za pobjedu ako se borite snažno i pametno na ledu i izvan njega.
Veći standardi
Zahvaljujući boljem pristupu informacijama o tvrtkama i njihovim liderima ljudi danas imaju više standarde. Lideri sada moraju razmišljati o poštivanju raznolikosti, jednakosti i uključenosti (DEI) te standardima zaštite okoliša, društvenim standardima i standardima upravljanja (ESG). Povrh drugih poslovnih ograničenja koja određuju slobodu rasta – naših sposobnosti i prirodnih zakona te novouspostavljenih pravnih i etičkih granica. Da bismo ispunili očekivanja, moramo uspostaviti balans u pridržavanju pravila i raznih očekivanja (i dodatnih ograničenja) novih dionika.
Kad bismo uzeli koliko god želimo primjerice nekog rijetkog voća iz nerazvijene prašume, današnji bi potrošači da to ide na uštrb njihove dobrobiti zbog utjecaja na okoliš i dobrobit društva. Naš tim trebao bi biti uključiv i raznolik kako bi privukao vrhunske talente i zadržao pozitivnu reputaciju u javnosti. Osim toga, trebali bismo razmotriti kako minimizirati naš utjecaj na prašumu. Tako bismo osigurali da ona nakon našeg djelovanja ima dovoljno vremena za oporavak.
Ali unutar svih ovih parametara još uvijek možemo pronaći beskonačne mogućnosti rasta. Unatoč pravilima, u hokeju postoji niz stvari koje igrači mogu poboljšati. Svoje klizanje, brzinu, vrijeme reakcije, tjelesnu snagu, “čitanje” igre, tehniku igre… da spomenemo samo neke. Tako i u poslovanju , postoji niz dijelova slagalice koji utječu na sposobnost tvrtke da se poboljša unatoč ograničenjima modernih poslovnih standarda. Dubljom analizom možemo pronaći više načina za poboljšanje u raznim područjima kako bismo rast tvrtke održali na visokoj razini.
Ignoriranje radi neposredne koristi
Dobro je staviti se u poziciju drugih kako bismo bolje razumjeli njihove granice i kako mogu rasti bez kršenja tih granica. Naravno, netko bi mogao odlučiti ignorirati osjećaje drugih radi neposredne koristi. Ali gaženje drugih kako bismo ostvarili vlastiti rast može biti opasno. Moglo bi uspjeti jednom. Ali kad se ponovi, ti drugi su skloni uzvratiti. Nakon što ste nekoliko puta ostvarili kratkoročne koristi na štetu drugih, možda ćete otkriti da nitko više ne želi raditi s vama.
Ispunjavanje svakog zahtjeva iz svake moguće perspektive moglo bi biti beskrajno ulaganje vremena i resursa, stoga je najbolje da se u prilagodbi rastućim očekivanjima usredotočimo na izgradnju vlastitih snaga – upravo onako kako to rade hokejaši. Za tvrtke, to je izgradnja sustava vrijednosti: vrijednosti: što radimo dobro, kako povezujemo te sposobnosti s rješenjem kako bismo donijeli korist našim klijentima i kako to riješiti na jedinstven način, onako kako to nitko drugi ne radi ili čak ne može. Baš kao što imamo slobodu rasti u sebi, i u svojim tvrtkama smo neograničeni u razvoju ponude većih vrijednosti. Uključivanjem što više detalja koje uočimo u analizi i odgovarajućih granica (pravila, standarda, očekivanja), usredotočujemo svoje napore prema izgradnji većih postignuća unutar zadanih granica.
Izvor: tockanai