Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Uskoro bi trebale biti uvedene sankcije na ruske dijamante

Sedam najnaprednijih gospodarstava svijeta, G-7, raspravlja o nametanju sankcija ruskom izvozu dijamanata – kompliciranoj mjeri koja bi potencijalno mogla povećati cijene luksuzne robe.

Ruski izvoz dijamanata uglavnom je pošteđen međunarodnih sankcija nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine. Sankcije na dijamante nisu uvedene do sada unatoč apelu iz Ukrajine i nekih europskih zemalja.

U 2021. Rusija je zaradila otprilike 4,7 milijardi dolara od izvoza dijamanata, prema podacima Opservatorija ekonomske složenosti. Time je Rusija postala osmi svjetski izvoznik dijamanata. Dijamantima se ne trguje uobičajeno poput nafte ili zlata, ali oni predstavljaju veliko tržište koje nadilazi nakit. Dijamanti se, između ostalog, koriste i za bušenje, stomatologiju i računala.

Neke zemlje – poput Belgije, koja kupuje značajnu količinu ruskih dijamanata – žele “globalni pristup” ruskom izvozu.

Rasprava traje već neko vrijeme jer postoji jasan rizik da bi Rusija jednostavno mogla preusmjeriti svoj izvoz u zemlje koje ne sudjeluju u sankcijama. Ako se sankcije provedu na način koji otežava zaobilaženje, tada bi se moglo dogoditi da manje ruske robe dolazi na tržište ali da su cijene veće.

Edward Gardner, ekonomist za robe u Capital Economicsu

Industrija dijamanata u Europi zabrinuta je zbog preusmjeravanja trgovine na druga tržišta, poput Dubaija. Vrlo je moguće da će to povećati cijenu robe. Imajući to na umu, G-7 vodi razgovore o tome kako koristiti tehnologiju za praćenje autentičnog izvora dijamanata.

U ožujku su SAD i EU u priopćenju rekli kako Rusija nastavlja zarađivati milijarde dolara od trgovine dijamantima i da su i jedni i drugi i dalje predani nametanju ekonomskih posljedica Rusiji za rat u Ukrajini.

Hans Merket, belgijski istraživač prirodnih resursa pri International Peace Information Service, nezavisnom istraživačkom institutu, rekao je da su sankcije ruskim dijamantima pitanje vremena. Ako ga nema u sljedećem paketu, onda se sigurno biti u onom poslije, rekao je.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen govorila je u utorak o 11. paketu sankcija protiv Rusije, o kojem se trenutno raspravlja u 27 prijestolnica EU, ali nije spomenula da će dijamanti biti dio tog paketa. Sljedeći set mjera usredotočit će se na “suzbijanje zaobilaženja”.

Među nekoliko rundi sankcija do danas, mjere EU-a bile su usmjerene na rusku naftu, ugljen, banke, bogate pojedince i medije.

Rusija još dugo može izdržati sankcije

Tobias Gehrke, viši politički suradnik pri Europskom vijeću za vanjske odnose rekao je za CNBC da postoji puno problema s provedbom sankcija.

Dosadašnje mjere protiv Rusije bile više kaznene vrste sankcija. Nema sumnje da će Rusija moći financirati rat još mnogo godina. Čak i ako se uvedu sankcije na dijamante.

Tobias Gehrke

Prema Europskom statističkom uredu, EU je 2022. uvezla oko 1,4 milijarde eura (1,5 milijardi dolara) vrijednosti ruskih dijamanata. To je pad u odnosu na 1,8 milijardi eura 2021.

Alrosa, ruska rudarska i državna tvrtka, izvijestila je o prodaji neobrađenih i poliranih dijamanata u iznosu od 325 milijuna dolara u siječnju 2022. Naglasili su kako postoji velika potražnja za tom robom. Tvrtka od tada nije objavila daljnje rezultate.

U travnju prošle godine američko ministarstvo financija proširilo je prethodne sankcije Alrosi. Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada i Novi Zeland također su donijeli slične mjere protiv jedne od najvećih svjetskih rudarskih kompanija.

Europski veleposlanici ovoga su tjedna raspravljali o daljnjim sankcijama Rusiji. Poljski veleposlanik pri EU Andrzej Sados rekao je da će pitati izvršnu granu EU zašto nacrt prijedloga ne uključuje dijamante iz Rusije.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno