Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Probiotik „za život“

Koliko su probiotici bitni za zdravlje čovjeka govori i sama riječ probiotik koja je izvedenica iz dvije riječi, a to su „pro“ i „bios“, što bi u prijevodu značilo „za život“. Svima su poznati preparati koje poznajemo kao probiotike, ali u čemu se točno ogleda njihova važnost za funkcioniranje ljudskog organizma, reći će nam dr. Romana Rajić, Internist – gastroenterohepatolog

Naime, svaki čovjek u svom organizmu ima nešto što se stručno zove crijevni mikrobiom. To je jedan naziv za veliki broj bakterija i drugih mikroorganizama koje žive u našim crijevima. Za svaku jedinku crijevni mikrobiom je jedinstven, nešto poput otisak prsta. Probiotski mikroorganizmi – bakterije, gljivice i drugi mikroorganizmi dijele se na dobre i loše, a da bi organizam bio zdrav, oni moraju funkcionirati u balansu. Korisne bakterije svojim metabolizmom stvaraju nepovoljne uvjete za rast patogenih tj. štetnih mikroorganizama tako održavajući ravnotežu, a kada se ona poremeti dolazi do ispoljavanja bolesti. Još prije dvije i po tisuće godina Hipokrat je rekao da „sve bolesti potječu iz crijeva“ i može se reći da je naš crijevni mikrobiom jedna vrsta odbrane organizma, jer se u organima za probavu nalazi između 70 i 80 posto našeg imunološkog sustava.

Vrijeme u kojem živimo, način pripreme hrane i konzumiranje uglavnom nezdravih obroka, napitaka punih šećera, fizička neaktivnost, a posebno uporaba i zlouporaba nekih lijekova, naročito antibiotika, dovodi do promjena u crijevnoj flori što narušava metaboličke procese u našem organizmu, a to se dalje manifestira kroz pojavu različitih oboljenja. Velika je lista oboljenja povezana upravo sa ovim disbalansom.

Svjetska zdravstvena organizacija i Međunarodno znanstveno udruženje za probiotike i prebiotike definiraju probiotike kao mikroorganizme koji kada se daju u odgovarajućim količinama donose zdravstvene koristi domaćinu zato što su to tranzitorni mikroorganizmi koji ostvaruju koristan utjecaj prolaskom kroz probavni trakt. Dakle, možemo sa sigurnošću reći da dobrobiti probiotika proizlaze iz njihove sposobnosti da spriječe rast patogenih bakterija i da se vežu za epitel sluznice crijeva, te samim tim da poboljšavaju funkciju crijevne barijere. Znamo da su dijetetski suplementi probiotika i sinbiotika znanstveno i stručno potvrđenog pozitivnog učinka kod borbe protiv mnogih bolesti.

Zbog svih dobrobiti na zdravlje čovjeka od izuzetne je važnosti preventivno primjenjivati probiotike uz pravilnu ishranu (bez prostih šećera) i fizičku aktivnost. Primjena probitotika posebno je važna u ljetnom periodu kada su aktuslni godišnji odmori i putovanja, ali i doba kada najčešće dolazi do poremećaja crijevne flore (disbioze) uslijed promjene lokalne sredine, drugačijeg sastava vode i primjene novih namirnica, čak i kada su one ispravne. Prevencija disbioze, ali i takozvanih putničkih dijareja, apsolutno je moguća i jednostavna uz svakodnevnu primjenu probiotika, počevši nekoliko dana pred put i dalje tokom boravka na putovanju. Od velike važnosti je i njihova uporaba tijekom terapije antibioticima.

Preparat kompanije Galenika koji se predstavlja pravi izbor u svom sastavu ima 5 milijardi korisnih probiotskih kultura Saccharomyces boulardii i Bifidobacterium bifidum, sa dodatkom Cinka u dozi od 5mg i to je Flonivin® PLUS. Odličan je jer u svom sastavu sadrži kombinaciju gljivice, bakterije i mikroelemenata, te je dobar za normalizaciju crijevne mikroflore zato što bakterije i gljivice sprječavaju naseljavanje štetnih bakterija, smanjuje nadutost i regulira stolicu, a Cink dodatno jača imunitet. Samim tim preparat je pogodan nakon upotrebe antibiotika, za poboljšanje imuniteta cijelog organizma, kod akutnih dijareja, ali i kod upornih zatvora.

Odabir pravog i efikasnog preparata probiotika od velikog je značenja, jer su ovi dijetetski suplementi od izuzetne važnosti za zdravlje naših crijeva, cijelog organizma, te same prevencije mnogih bolesti i očuvanje sveukupnog zdravlja.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno