Povećani troškovi života dodatno potiču aktualni trend masovnih otkaza. Sve je više onih koji se teško nose s rastom cijena i kamatih stopa. U idućih godinu dana poslodavca namjerava promijeniti 26 posto zaposlenika. Glavni motiv su uglavnom financijski razlozi, pokazuje anketa PwC-a provedena u lipnju ove godine medu 53.912 globalnih radnika. To je značajan porast u odnosu na prošlu godinu kada je otkaz namjeravalo dati 19 posto ispitanika.
Ispitanici koji su rekli da kane traziti drugi posao uglavnom se osjecaju preopterečenim (44 posto). Bore se s plaćanjem mjesečnih računa (38 posto) i pripadnici su generacije Z (35 posto).
Povećan je i udjel onih koji namjeravaju tražiti povišicu, s 35 na 42 posto. Mnogi rješenje nalaze u dodatnom radnom angažmanu. Jedan od pet radnika (21 posto) obavlja više poslova, a 69 posto njih kaže da to čini jer im je potreban dodatni prihod. U skupini radnika s više poslova dominiraju pripadnici generacije Z (30 posto) i etničke manjine (28 posto).
U idućih godinu dana četvrtina globalne radne sngage planira mijenjati poslodavca.
U odnosu na prethodne krize kada je neizvjesnost poticala sklonost poznatom i sigurnom, primjećuju
stručnjaci, kriza troškova života dovodi do povećanje dinamike na tržištu rada. Jedan od razloga tome je još uvijek velika dostupnost radnih mjesta.
Zaposlenici konstantno traže bolje poslove, a sve je pokrenuo trend masovnih otkaza
Nakon pandemije i s trendom masovnih otkaza, kazala je Sarah Moore iz PwC-a, više zaposlenika razmišlja o pronalaženju bolje plaćenih pozicija, a plaća je obično glavni motiv. U konačnici, dodaje, činjenica da četvrtina radne snage namjerava raditi za nekog drugog u roku od 12 mjeseci “pokazuje da postoje veliki problemi koje treba rijesiti”. U nekim slučajevima, poslodavci se uspijevaju suočiti s izazovom, a ponegdje, umjesto viših plaća, nude veću fleksibilnost, što je radnicima takoder vazno u nastojanju da se lakše nose s povećanim troškovima. Međutim, fleksibilnost treba biti više od simbolične geste.
“Duže vrijeme za ručak, primjerice, ne pomaće nekome tko ima problema s plaćanjem stanarine”, objasnila je Moore. Globalne trendove uvelike dijele i lokalni zaposlenici. Anketa portala Moj Posao
također je pokazala veliku fluktuaciju na trzistu rada: među onima koji su dali odgovore (2.000 ispitanika) 45 posto ih je u tri godine samoinicijativno promijenilo posao, a za polovicu njih (49 posto) glavni
razlog bila je plaća.