Naočale koje blokiraju plavo svjetlo sve su popularnije posljednjih godina. Često ih preporučuju ili propisuju optometristi. Nažalost, čini se da takve naočale najvjerojatnije nemaju utjecaja na naprezanje očiju od korištenja računala ili na kvalitetu sna. Pokazala je meta analiza 17 ispitivanja, objavljena u Cochranovoj bazi podataka sustavnih pregleda. Uz to, nema ni dokaza koji bi upućivali na to da leće za filtriranje plavog svjetla štite mrežnicu, sloj osjetljiv na svjetlo u stražnjem dijelu oka. Jer uključene studije nisu procijenile ovaj ishod.
Bez kratkoročnih prednosti
Meta analizu proveli su istraživači Sveučilišta u Melbourneu u suradnji s kolegama Sveučilišta u Londonu i Sveučilišta Monash. Oni su učinak leća koje filtriraju plavo svjetlo usporedili s lećama koje ne filtriraju plavo svjetlo.
Istraživači nisu uočili nikakve kratkoročne prednosti korištenja leća koje filtriraju plavo svjetlo. Niti se korisnicima smanjio vizualni umor povezan s korištenjem računala. Ostalo je nejasno utječu li ove leće na kvalitetu vida ili na san. Nisu uspjeli izvući ni bilo kakav zaključak o možebitnim učincima na zdravlje mrežnice u dužem razdoblju.
Nema ni nuspojava
Istovremeno, nisu otkrivene ni nikakve štetne nuspojave korištenja leća za filtriranje plavog svjetla. Sve posljedice bile su blage, rijetke i privremene, a uključivale su nelagodu pri nošenju naočala, glavobolje i loše raspoloženje. Istraživači to pripisuju problemima s nošenjem naočala jer su slični učinci prijavljeni i s lećama koje ne filtriraju plavo svjetlo.
Plava svjetlost zaslona
“Naši nalazi ne podupiru propisivanje leća za filtriranje plave svjetlosti”. ističu istraživači, a potencijalni mehanizmi pomoću kojih bi te leće mogle pomoći kod naprezanja očiju, spavanja i zaštite mrežnice nisu jasni.
“Količina plave svjetlosti koju naše oči primaju iz umjetnih izvora, kao što su zasloni računala, otprilike je tisućiti dio one koju dobivamo od prirodne dnevne svjetlosti”, upozoravaju istraživači. “Leće s filtriranjem plave svjetlosti obično filtriraju između 10 i 25% plave svjetlosti, ovisno o specifičnom proizvodu. Filtriranje viših razina plave svjetlosti zahtijevalo bi da leće imaju očitu jantarnu nijansu, što bi imalo značajan učinak na percepciju boja.”
Izvor: Bug.hr