Španjolska vlada se nada poticanju muškaraca da više doprinesu u kućanskim poslovima. Ovo su odlučili napraviti besplatnom mobilnom aplikacijom. Bilježiti će koliko vremena svaki član kućanstva ili obitelji provodi na kućanskim poslovima, piše The Guardian.
Španjolska državna tajnica za ravnopravnost, Ángela Rodríguez, rekla je da je cilj osvijestiti nevidljivi “mentalni teret” koji pretežito nose žene kada je riječ o kućanskim poslovima. Naime, istraživanje španjolskog Nacionalnog statističkog instituta pokazalo je da 45,9% žena obavlja većinu kućanskih poslova, u usporedbi s samo 14,7% muškaraca.
“Smatramo da je ovo vježba koja se može koristiti kod kuće. Posloovi bi se mogli podjeliti između sinova, kćeri, očeva, majki, ili između cimera ili životnih partnera. Podjela tih zadataka je ponekad neravnomjerna” rekla je Rodríguez Odboru UN-a za eliminaciju diskriminacije žena.
Aplikacija će služiti da istakne sve nevidljive poslove potrebne za nesmetano funkcioniranje doma. Dakle, iako sređivanje kuhinje može trajati 20 minuta, to ovisi o tome je li se netko sjetio kupiti sredstvo za pranje posuđa i je li planirao popis za kupnju, upozorila je političarka.
Eurostat: žene obavljaju najviše kućanskih poslova
Izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma o globalnoj ravnopravnosti spolova za 2023. godinu otkriva da je ukupni globalni rodni jaz zatvoren za 68,4%, ali će po trenutnoj brzini napretka trebati još 131 godina da se postigne potpuna jednakost.
Europa i dalje zauzima prvo mjesto kada je riječ o napretku u rodnoj ravnopravnosti. Kako smo ranije pisali, nijedna zemlja još nije postigla potpunu ravnopravnost spolova, iako je devet najbolje rangiranih zemalja (Island, Norveška, Finska, Novi Zeland, Švedska, Njemačka, Nikaragva, Namibija i Litva) zatvorilo najmanje 80% svojih razlika.
Kućanski poslovi jedan su od faktora koji utječe na rodnu ravnopravnost. Žene i dalje obavljaju većinu kućanskih poslova, neovisno o tomu jesu li kućanice ili zaposlene. Kako je 2019. izvijestio Eurostat (svježi podaci očekuju se u 2024.), žene su više uključene u brigu za kućanstvo i obitelj, uključujući kućanske poslove kao vrstu neplaćenog rada.
Muškarac s peglom u ruci? Rijetka pojava…
Vrijeme provedeno na kućanskim i obiteljskim poslovima za varira između 3 i 4 sata dnevno u prosjeku. Žene su znatno više uključene od muškaraca u svim zemljama. Rodni jaz je najveći u Turskoj (3 sata i 16 minuta više za žene nego za muškarce). U Italiji je razlika 2 sata i 47 minuta, a u Grčkoj 2 sata i 21 minuta. Najmanji je jaz u Norveškoj (47 minuta), Nizozemskoj (1 sat i 2 minute), Finskoj (1 sat i 9 minuta) i Francuskoj (1 sat i 11 minuta).
Kada je riječ o tipičnim kućanskim aktivnostima poput čišćenja doma, upravljanja hranom, glačanja i pranja rublja, stopa sudjelovanja žena sustavno je viša od one muškaraca. Upravljanje hranom je kućanska aktivnost koju najčešće obavljaju i muškarci i žene, dok se glačanjem gotovo isključivo bave žene. U 14 od 18 europskih zemalja stopa sudjelovanja muškaraca u glačanju je ispod 2%, a u devet zemalja stopa sudjelovanja muškaraca u pranju rublja je ispod 3%.
Muškarci i žene su relativno jednako uključeni u kupovinu i usluge, s blagom prevalencijom žena. Skrb o djeci je aktivnost koju obavljaju i muškarci i žene – no ovisno od aktivnosti do aktivnosti. Skrb o djeci koja uključuje fizičku njegu, nadzor, pratnju djeteta, na primjer, češća je među ženama nego među muškarcima. Muškarci i žene, međutim, sudjeluju gotovo jednako u aktivnostima skrbi o djeci kao što su podučavanje, čitanje, igra ili razgovor s djetetom.
(Ne)ravnopravnosti učimo i djecu
Hoće li u budućnosti biti bolje? Teško je predvidjeti. No podatci pokazuju da se ovako tradicionalnoj raspodjeli kućanskih poslova i dalje uči djecu. U anketi EIS-a se ispostavilo da se djevojčice češće uči pripremati obroke nego dječake (54,6%), čistiti kuću (67,78%) i prati rublje (52,72%).
Ipak, gotovo polovica ispitanika izjavila da je normalno da muškarci brinu o kućanstvu, djeci i starijim osobama. Istovremeno, nešto više od trećine njih izjavilo je da bi preuzeli ovakve poslove samo ako im je partnerica bolesna.
Izvor: Women in Adria