Međunarodni monetarni fond (MMF) izrazio je zabrinutost zbog fragmentacije globalne trgovine u odvojene blokove. Ocjenili su da bi takav razvoj mogao umanjiti svjetski ekonomski proizvod za sedam posto.
“Smatramo da bi to bilo skupo za globalnu ekonomiju. To je ono što naša analiza sugerira, da fragmentacija može smanjiti globalni bruto domaći proizvod za sedam posto. Radi lakšeg shvatanja, to je nivo Njemačke i Japana“, rekla je glasnogovornica MMF-a Julie Kozack na konferenciji za novinare.
MMF smatra da je “od vitalnog značaja” za njegove članice da ove godine postignu dogovor o povećanju svojih kreditnih resursa zasnovanih na kvotama. U cilju borbe s rastućim globalnim ekonomskim šokovima. Zabrinutost smatraju opravdanom.
Kozakova je navela da će revizija kvota unutar Fonda biti “vruća tema” na godišnjim sastancima MMF-a i Svjetske banke sljedećeg mjeseca u Marakesu.
Ona je rekla da MMF vidi određene znake stabilizacije kineske ekonomije na osnovu nedavnih podataka. Vjeruje da može da raste bržim tempom srednjoročno ukoliko Peking provede reforme da bi se ekonomski rast preusmjerio sa oslanjanja na investicije prema potrošnji.
MMF i dalje vjeruje da Kina može ostvariti rast od oko pet posto ove godine. Fond predviđa usporavanje rasta kineskog BDP-a na oko 3,5 posto srednjoročno. Nadaju se da to se može ubrzati ekonomskim reformama, navodi BHRT.