Realni rast BDP-a BiH u drugom kvartalu ove godine, u odnosu na isti kvartal prethodne godine, iznosio je 1,2 posto. Desezonirana serija podataka pokazuje rast BDP u drugom kvartalu ove godine od jedan posto u odnosu na prethodni kvartal, objavila je Agencija za statistiku BiH.
U drugom kvartalu ove godine, u odnosu na isti kvartal lani, značajan realni rast bruto dodane vrijednosti zabilježen je u djelatnosti informacije i komunikacije od šest posto.
Detaljna analiza prema rashodnom pristupu pokazuje i nešto zanimljivije poodatke. U drugom kvartalu ove godine u odnosu na isti kvartal lani, realni rast zabilježen je kod nekoliko kategorija. Potrošnja kućanstava od 1,7 posto. Potrošnje vlade 0,3 posto i bruto investicije 6,7 posto. Realni pad ostvarili su izvoz roba i usluga 9,1 posto i uvoz roba i usluga dva posto.
Bruto domaći proizvod (BDP) BiH, po podacima Agencije za statistiku BiH, prema rashodnom pristupu procijenjen je za 2022. godinu na iznos od 45,5 milijardi KM. Ovo predstavlja nominalni rast od 13,71 posto, odnosno realni rast od 3,82 posto u odnosu na 2021. To ukazuje da je rast cijena u prošloj godini bio 9,52 posto.
Desezonalni promet se smanjio
Ukupan desezonirani promet industrije u Federaciji Bosne i Hercegovine tijekom kolovoza manji je za 2,1 odsto u odnosu na prethodni mjesec, podaci su Federalnog zavoda za statistiku. Na domaćem tržištu zabilježen je pad od 0,4 posto, a na stranom od 3,5 posto. Industrijski promet, kalendarski prilagođen, u kolovozu ove u odnosu na isti mjesec prošle godine manji je za 11,3 posto. Na domaćem tržištu zabilježen je rast od 4,6 posto, dok je na inozemnom zabilježen pad od 23,1 posto.
Promet energije tijekom kolovoza veći je za 6,3 posto u odnosu na srpanj. Promet kapitalnih proizvoda manji je za 4,2 posto, intermedijarnih proizvoda za 3,7 poosto. Promet netrajnih proizvoda za široku potrošnju manji je za 2,8 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 2,1 posto.
Promet netrajnih proizvoda za široku potrošnju tijekom kolovoza je u odnosu na isti mjesec lani veći za 8,3 posto. Promet intermedijarnih proizvoda manji za 20,3 posto. Promet kapitalnih proizvoda manji je za 8,8 posto, trajnih proizvoda za široku potrošnju za 7,4 posto, a energije za 0,2 posto, navodi BHRT.