Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Građani FBiH od sljedeće godine moći će proizvoditi i prodavati viškove električne energije

Građani Federacije BiH od sredine iduće godine moći će proizvoditi električnu energiju i istu prodavati. To će značiti uspostavu prosumer koncepta (kupac – proizvođač).
To je omogućeno nakon što je entitetski parlament ljetos konačno usvojio Zakon o električnoj energiji, Zakon o obnovljivim izvorima energije i Zakon o energetici i regulaciji energetskih djelatnosti.

Primjena zakona iduće godine

No, primjena ovih zakona počet će tijekom iduće godine, jer će u međuvremenu biti potrebno izmijeniti nekoliko podzakonskih akata. Kada se počnu primjenjivati ​​navedeni zakoni, osim za prodaju viškova električne energije, neće biti potrebna dozvola za proizvodnju električne energije u elektranama instalirane snage do jednog megavata.

Pojednostavljeno, kućanstvo koje proizvodi električnu energiju, npr. u svojoj solarnoj elektrani, koju postave na krov kuće, garaže ili drugog objekta, moći će tu električnu energiju koristiti za vlastite potrebe, a višak proizvedene električne energije moći će prodati.

Predviđeni su poticaji za one koji namjeravaju proizvoditi električnu energiju iz obnovljivih izvora energije. Energetsku zajednicu moći će se formirati kao pravna osoba koju čine kućanstva, poduzeća, lokalna samouprava (grad ili općina) i javne ustanove. Zakon definira svrhu i kontrolu ove zajednice.

“Svrha je zaštita okoliša, ekonomske ili društvene koristi članova ili vlasnika udjela, a ne stjecanje dobiti. Stvarnu kontrolu u energetskoj zajednici građana po principu ‘jedan član, jedan glas’ ima udio vlasnici i/ili članovi zajednice građana koji nisu srednje ili velike pravne osobe u smislu propisa koji uređuju područje računovodstva i revizije”, istaknuto je.

Energetska zajednica će za obavljanje svoje djelatnosti morati ishoditi dozvolu od Regulatorne komisije za energiju FBiH (FERK). Između ostalog, energetska zajednica će moći:

  • Proizvoditi električnu energiju, uključujući iz obnovljivih izvora energije;
  • Za opskrbu električnom energijom;
  • Upravljanje potrošnjom;
  • Spremiti električnu energiju;
  • Pružamo usluge punjenja električnih vozila.

U obrazloženju prijedloga Zakona o električnoj energiji ističe se da se pojednostavljuje postupak priključenja energetskih postrojenja, instalirane snage do 23 kilovata, za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije za vlastite potrebe.

Osim toga, za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora više neće biti potrebna urbanistička, građevinska i uporabna dozvola.

U izradi navedenih zakona doprinijeli su Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i Njemačko društvo za međunarodnu suradnju (GIZ).

Izvor: klix.ba

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno