Sorta banane Cavendish trenutno je na rubu izumiranja zbog gljivične bolesti – poznatije kao Panamska bolest.
Usjevi u Aziji, Africi, Bliskom istoku, Australiji i Srednjoj Americi ozbiljno su pogođeni ovim gljivama koje se prenose tlom.
Bolest se također naziva “uvenuće banane” i posebno je razorna jer cilja na krvožilni sustav ploda, smanjujući količinu vode koju uzima iz tla.
Istraživanja pokazuju da se svake godine pojede više od 100 milijardi banana, od čega je 47 posto banana sorte Cavendish. Ovo nije prvi put da je panamska bolest opustošila usjeve diljem svijeta, budući da je soj T1 prethodno uništio i jednu vrstu banane pod nazivom Gros Michel.
James Dale, profesor i voditelj biotehnološkog programa za banane na Sveučilištu Queensland Technology, objasnio je kako je Gros Michel bila glavna izvozna banana u prvoj polovici prošlog stoljeća.
Tijekom 1950-ih ova je bolest zarazila sve plantaže, što je primoralo poljoprivrednike da pronađu novu sortu – Cavendish. Ubrzo je postao popularan zbog otpornosti na soj T1.
Usjevi su trenutno pogođeni sojem T4 panamske bolesti, koji se širi puno sporije od prethodnih sojeva, pa Dale vjeruje da će proći još 10 godina prije nego što Cavendish banane potpuno nestanu.
Novinar i autor knjige “Banana: Sudbina voća koje je promijenilo svijet”, Dan Koeppel, je rekao da trenutno nitko nije ni blizu rješenja problema.
“Odgovor će biti kraj monokulture. Rješenje je raznolikost“, smatra Koeppel.
Iako smatra da je ovo kratkoročno rješenje, siguran je da je potrebna nova voćna sorta otporna na bolesti. Kao što se već dogodilo nakon nestanka sorte Gros Michel.
“Dugoročno rješenje je masovna proizvodnja i prodaja više od jedne sorte banane. Što su genetski raznolikije, to su manje osjetljive na bolesti”, zaključuje Koeppel.
Izvor: nezavisne.com