Zalihe šećera su pale na manje od 68 dana za pokrivanje potreba na globalnom nivou. Ovo je značajno manje u poređenju sa 106 dana 2020. godini. Od tada se bilježi smanjenje zaliha, pokazali su podaci američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA).
„Svjetske zalihe šećera su na najnižem nivou od 2010. godine“, upozorio je Joseph Glauber, viši naučni suradnik na Međunarodnom institutu za istraživanje politike hrane.
Organizacija Ujedinjenih narodaza hranu i poljoprivredu (FAO) predviđa pad globalne proizvodnje šećera od dva posto u sezoni 2023-24., u poređenju sa prethodnom godinom. Ovo će dovesti do gubitka od oko 3,5 milijuna tona, rekao je analitičar tržišta iz FAO Fabio Palmeri.
Za trendove u proizvodnji šećera djelimično je odgovoran prirodni fenomen El Ninjo. On izaziva ekstremne vremenske uvjete u rasponu od suše do poplava. Znanstvenici cjeruju da klimatske promjene čine El Ninjo još jačim. Također, šećer se sve više koristi za biogoriva poput etanola, piše Biznis.rs.
Najveći uvoznik šećera prošle godine, prema USDA – Indonezija – smanjila je uvoz. Kina, uvoznik broj dva, bila je primorana da pusti šećer iz svojih zaliha kako bi nadoknadila visoke cijene na domaćem tržištu prvi put u šest godina, dodao je Palmeri.
Šećerom se širom svijeta trguje po najvišim cijenama od 2011. godine. Uglavnom zbog nižih globalnih zaliha nakon neuobičajeno suhog vremena koje je oštetilo žetvu u Indiji i Tajlandu, zemljama koje su drugi i treći po veličini svetski izvoznici šećera. Tajland je pri tome po prvi put od 2018. godine uveo kontrolu cijena šećera.