Amazon je u Francuskoj kažnjen s 32 milijuna eura zbog “pretjeranog” nadzora svojih radnika. Uključujući mjere za koje je nadzornik podataka utvrdio da su nezakonite.
Amazon France Logistique, koji upravlja skladištima, zabilježio je podatke snimljene ručnim skenerima radnika. Utvrđeno je da Amazon prati aktivnosti vrlo precizno. Što je dovelo do toga da su radnici morali potencijalno opravdati svaku stanku.
Amazon je rekao da se ne slaže s nalazima i nazvao ih je “činjenično netočnima”.
Francuska agencija za zaštitu podataka istražila je skladišta Amazona nakon pritužbi zaposlenika kao i medijskog izvještavanja o uvjetima. Navela je brojna područja u kojima je Amazon prekršio Opću uredbu o zaštiti podataka (GDPR).
To je uključivalo sustav s tri postavljena upozorenja za praćenje aktivnosti zaposlenika, što je CNIL proglasio nezakonitim.
Jedno upozorenje pokrenulo se ako je stavka skenirana prebrzo ili manje od 1,25 sekundi nakon skeniranja prethodne stavke što povećava rizik od pogreške. Drugo je signalizirao prekide od 10 minuta ili više, dok je treće pratilo prekide između jedne i 10 minuta.
CNIL je također postavio pitanje zašto je Amazon morao čuvati podatke radnika 31 dan.
Uopće se ne slažemo sa zaključcima CNIL-a koji su činjenično netočni i zadržavamo pravo podnošenja žalbe. Sustavi upravljanja skladištem industrijski su standard i nužni su za osiguranje sigurnosti, kvalitete i učinkovitosti poslovanja te za praćenje skladištenja zaliha i obrade paketa na vrijeme i u skladu s očekivanjima kupaca.
glasnogovornik Amazona
‘Mikroupravljanje’
Već se upozoravalo i na sličan sustav za skladišta Amazona u Velikoj Britaniji prenosi BBC.
Šef Amazonove europske politike Brian Palmer rekao je parlamentarnom odboru u studenom 2022. da ako zaposlenik u sustavu ima tri upozorenja za produktivnost, može biti otpušten. Online div je kasnije rekao da to nije “potpuno točno”.
Naknadno izvješće koje je objavio Odbor za poslovnu, energetsku i industrijsku strategiju izazvalo je zabrinutost oko tehnologije nadzora koja se koristi za postavljanje ciljeva učinka i praćenje učinka.
U izvješću se navodi da postoje dokazi koji sugeriraju da Amazonove prakse nadzora “dovode do nepovjerenja, mikroupravljanja i, u nekim slučajevima, disciplinskih mjera protiv njegovih radnika”.
CNIL je rekao da Amazon već ima pristup velikom broju podataka. I to kako bi postigao kvalitetu i sigurnost u svojim skladištima, a sustav je nazvao “pretjerano nametljivim”. Također je primijetio da tako pažljivo praćenje zaposlenika može dovesti do toga da oni moraju opravdati čak i kratki prekid skeniranja.
Podatke prikupljene skenerom Amazon je koristio i za planiranje rada u svojim skladištima, ocjenjivanje zaposlenika na tjednoj bazi i za njihovu obuku.
Gigant internetske trgovine kažnjen je jer nije pravilno informirao radnike i vanjske posjetitelje o nadzoru. Također je utvrđeno da nisu imali dovoljnu sigurnost na svom videonadzoru.
Sndikat GMB koji zastupa skladišne radnike Amazona u Velikoj Britaniji rekao je da su zaposlenici tvrtke suočeni s “mučnom razinom provjere i nadzora”.