Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Saznajte koja europska država nudi najbolji mirovinski sustav

Nizozemska je u vrhu kada je u pitanju mirovinski sustav širom svijeta. Ovo je pokazalo globalno istraživanje mirovinskog izvešća Mercer CFA instituta. Rangiranje je rezultat analize više od 50 indikatora i uspoređivanja 47 sustava mirovina, koji pokrivaju 64% svjetske populacije.

Najrelevantnija mjerenja bila su nivo dostupnih mirovina u privatnom i javnom sektoru. Održivost sustava da traje desetljećima, te kvalitet njegovog upravljanja.

U kojim zemljama funkcionira mirovinski sustav

Island je zauzeo drugo mesto, s prošlogodišnjeg prvog mesta, a Danska je treća u indeksu za 2023. godinu. Većina europskih zemalja uključenih u izvešće dala je dobru ocjenu. Prema izvešću, potrebno je samo nekoliko poboljšanja u Finskoj, Norveškoj, Švedskoj, Velikoj Britaniji, Švajcarskoj, Irskoj, Belgiji, Portugalu i Njemačkoj.

S druge strane, Francuska, Španjolska, Italija, Poljska, Austrija i Hrvatska, zajedno sa SAD, imaju velike rizike i/ili nedostatke koje treba riješiti, navodi se u izvešću.

Na dnu ljestvice su Indija, Filipini i Argentina. Zajedno sa Turskom i Tajlandom, oni dijele najlošiju poziciju. Dobili su ocijenu D, što sugerira da bez ikakvih poboljšanja postoje ozbiljne sumnje u efikasnost i održivost mirovinskih sustava ovih država.

Sustavni rizici

U izvešću se ističe da su “sustavi mirovinskih primanja širom svijeta pod pritiskom kao nikada prije”. Uzrok su trenutno uporna inflacija, rastuće kamatne stope, te geopolitičke neizvjesnosti, što neminovno utiče na povrat ulaganja.

Prosječna starost stanovništva širom svijeta nastavlja s rastom na mnogim tržištima, uglavnom na zrelijim tržištima.

Margaret Franklin, predsjednica i izvršna direktorica CFA Instituta

Inflacija i rastuće kamatne stope stvorile su novu tržišnu dinamiku koja predstavlja značajne izazove za penzione planove. Takođe vidimo nastavak lomljenja u vezi s globalizacijom”, dodala je. “Ovo su samo neki od sve složenijih izazova s ​​kojima se suočavaju penzioni fondovi koji na značajan način utiču na penzionere.

U izvešću se citira najnovija OECD-ova perspektiva mirovina iz 2022. godine. Ona preporučuje kreatorima politika širom svijeta da prođu kroz neophodne reforme usprkos trenutnoj financijskoj i ekonomskoj neizvjesnosti. Ovo bi se izbjeglo ugrožavanje dobrobiti sadašnjih i budućih umirovljenika.

U izveštću se preporučuje i jačanje mirovina osiguranih imovinom (za razliku od pay-as-you-go). Ovo bi moglo doprineti diversifikaciji izvora za financiranje umirovljenika, čineći umirovljeničke sustave otpornijim.

Mirovinski sustav izložen riziku uticaja umjetne inteligencije

Umjetna inteligencija (AI) bi trebala poboljšati učinak mirovina smanjenjem troškova i naglašavanjem nadolazećih rizika, navodi se u izvešću.

Dodatna upotreba AI mogla bi uključivati ​​izgradnju prilagođenih portfelja i identifikaciju tržišnih anomalija. Iako je malo vjerojatno da će AI biti u stanju da precizno predvidi kretanja tržišta. Tako da će neizvjesnost ostati, navodi se u izvešću.

Kontinuirano širenje AI unutar operacija i odluka investcijskih menadžera moglo bi dovesti do efikasnijih i bolje informiranih procesa donošenja odluka. Ovo bi potencijalno moglo dovesti do većeg stvarnog povrata ulaganja članovima mirovinskom“, rekao je David Knox, stariji partner u Mercer-u, prema članku Reutersa.

Godišnje istraživanje je također ukazalo na rizike od AI modela koji generiraju lažne informacije kada se koriste u novom kontekstu. Također, koriste i kao zaštita od cyber napada na podatke korisnika mirovina, prenosi BiF.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno