Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Trgovinski deficit na zapadnom Balkanu uzrokovan padom potražnje u EU

Sve zemlje zapadnog Balkana imaju slična kretanja kao i Bosna i Hercegovine u prva dva mjeseca. Značajan pad izvoza i povećanje uvoza! Ovo govori o smanjenoj potražnji glavnih trgovinskih partnera, prije svega Europske unije, gdje se plasira oko 70 posto proizvoda, saopćeno je iz Vanjskotrgovinske komore BiH. Trgovinski deficit je iznosio 1,76 milijardi KM, o čemu je pisala Financa.

Ukupan opseg razmjene BiH u ovom periodu iznosi od 6,9 milijardi KM. Ovo je za 116,1 milijuna KM ili dva posto manje nego prošle godine, navodi BHRT.

Ukupna vrijednost izvoza iznosila je 2,6 milijardi KM, što je za 373,2 milijuna KM ili 12,65 posto manje. Dok je uvezeno robe u vrijednosti od 4,35 milijardi KM, što je za 257,3 milijuna KM ili šest posto više.

Karakteristično je, navode iz Komore, da padu izvoza BiH sa oko 80 posto doprinose samo dva proizvoda, odnosno tarife. Pad električne energije u referentnom periodu iznosio je oko 140 milijuna KM. Pad tarife željezo i čelik iznosio oko 160 milijuna KM.

Razloge ovakvih kretanja treba tražiti u promjenama cijene električne energije na burzama. Odnosno stabilizacijom tržišta energenata i visokim troškovima proizvodnje i padom potražnje za čelikom i željezom u svijetu“, navode iz Vanjskotrgovinske komore.

U saopćenju se navodi da je u pojedinim industrijskim granama u BiH primjetna neodgovarajuća koncentracija ponude. Mali je broj gospodarskih subjekata. Dodaju da se promjenama na nivou jednog ili izrazito malog broja poduzeća znatno utiče na ukupnu industrijsku granu i vanjskotrgovinsku razmjenu, što se i desilo u posmatranom periodu. Kada je riječ o ključnim tržištima, primjetan je pad izvoza.

Najveća razmjena roba s Hrvatskom i Srbijom

Najveći opseg razmjene već dugi niz godina BiH ima sa Hrvatskom, Njemačkom, Srbijom, Slovenijom, Austrijom i Italijom. Najznačajniji partner iz EU je Hrvatska. U analiziranom periodu ostvaren je ukupan opseg razmjene od 1,2 milijarde KM.

U Hrvatsku je BiH izvezla robe u siječnju i veljači u ukupnoj vrijednosti od 375,5 milijuna KM. Ovo je za 60,8 milijuna KM ili 14 posto manje u odnosu na isti period prošle godine. Uvezeno je 849,8 milijuna KM robe, što je za 70,8 milijuna KM ili devet posto više.

Od zemalja Cefte najznačajniji partner je Srbija. Ostvareno je 823,9 milijuna ukupne robne razmjene. Pri čemo je izvezeno robe u vrijednosti od 250,9 milijuna KM, što je za 114,3 milijuna KM ili 31 posto manje, a uvezeno 572,9 milijuna KM robe, što je povećanje od 34,7 milijuna KM ili šest posto.

Suficit s Njemačkom

Prema pokrivenosti uvoza izvozom najznačajniji partneri BiH su Austrija i Njemačka. Sa Njemačkom je ostvaren suficit u vrijednosti od 26,1 milion KM, usljed izvoza od 435,9 milijuna KM i uvoza od 409,9 milijuna KM, tako da je pokrivenost uvoza izvozom 106 posto.

Robna razmjena sa Austrijom je, takođe, rezultovala suficitom. I to u vrijednosti od 21,9 milijuna KM – izvoz u Austriju iznosio je 251,5 milijuna KM, a uvoz 229,7 milijuna KM, tako da je pokrivenosti uvoza izvozom iznosila 110 posto.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno