Tvrtke koje se usredotočuju na postizanje rezultata po svaku cijenu često stvaraju atmosferu u kojoj se često potiče napredovanje pojedinaca s agresivnim osobnostima.
Jeste li ikada doživjeli situaciju na poslu u kojoj nasilnici neprekidno napreduju u korporativnoj hijerarhiji? Prema Teresi A. Daniel, sveučilišnoj profesorici upravljanja ljudskim resursima i radnog prava na Sveučilištu Sullivan u Kentuckyju, organizacije koje se fokusiraju na postizanje rezultata pod svaku cijenu često stvaraju okruženje u kojem se promoviraju pojedinci s određenim osobnostima. Iako neki lideri dobivaju visoke ocjene za svoje rezultate, često zlostavljaju suradnike.
Teresa Daniel ističe da istraživanja pokazuju kako su voditelji koji se ponašaju nasilno često profesionalno uspješniji od svojih kolega koji nisu nasilni. Njihova dominacija često izaziva strah među kolegama, što rezultira njihovim usponom na društvenoj ljestvici i uspjehom u organizaciji.
Kako biste spriječili promoviranje nasilnika i stvaranje teškog radnog okruženja za njihove suradnike, postoje određeni koraci koje možete poduzeti.
Fokusirajte se na timski učinak umjesto na individualne rezultate
Studije ukazuju na to da menadžeri mogu izbjeći zamku naglašavanja individualne izvedbe promicanjem suradnje i timskog rada. Važno je ne posvećivati preveliku pažnju onima koji ostavljaju dobar dojam, posebno u poslovima koji se oslanjaju na impresioniranje ili stvaranje interesa, poput vodstva i prodaje, gdje osobe s toksičnim ponašanjem mogu brzo napredovati, navodi novinarka Arianne Cohen.
Zlostavljanje ima ozbiljne posljedice ne samo za pojedince, već i za ukupan uspjeh organizacije zbog smanjene koncentracije i angažmana zaposlenika. “Podrška nasilnom ponašanju je neprofitabilna poslovna odluka”. Piše to Pat Brothwell, konzultant za ljudske resurse, u eseju o svojim iskustvima rada u neproduktivnom radnom okruženju. Prema istraživanju Društva za upravljanje ljudskim resursima iz 2019. godine, 58 posto ljudi koji su napustili posao kao glavni razlog navodi nezadovoljstvo korporativnom kulturom, prije svega zbog odnosa sa šefovima i menadžerima.
Umjesto poticanja, djelujte protiv nasilničkog ponašanja
Vođe mogu poduzeti mnoge korake kako bi suzbili nasilničko ponašanje na radnom mjestu. Većina nas nema dovoljno autoriteta za to. Ali postoji nekoliko načina na koje se možemo suprotstaviti kolegama koji nas maltretiraju i braniti druge kolege.
Kognitivni znanstvenik Art Markman predlaže nekoliko tehnika za smirivanje nasilničkog ponašanja na sastanku: izbjegavanje eskalacije sukoba, pružanje neizravne podrške kolegama i razgovor s izloženim kolegama nakon sastanka kako bi se razmotrilo što se dogodilo.
Potaknite otvorenu komunikaciju u radnom okruženju
Ako se suočavate s ponavljajućim situacijama, potražite podršku od kolega, prema preporukama Jasona Walkera i Deborah Circo sa Sveučilišta Nebraska. Vaši kolege mogu biti vaši saveznici ako ih zamolite da podijele svoja iskustva ili svjedoče o incidentima zlostavljanja.
Važno je naglasiti da tvrtka mora aktivno raditi na stvaranju sigurnog radnog okruženja. Uvođenjem politika protiv zlostavljanja i poticanjem otvorene komunikacije, tvrtka gradi sigurno okruženje koje podupire dobrobit i produktivnost zaposlenika.
Izvor: tockanai.hr