Nova pravila koja pooštravaju ograničenja kineske vlade za internetske tvrtke u zemlji stupila su na snagu. To izaziva zabrinutost oko toga kako će se ta pravila primjenjivati.
Prošireni Zakon o državnim tajnama prisiljava tvrtke – uključujući divove društvenih mreža Tencent, ByteDance i Weibo – da poduzmu mjere ako korisnici objave osjetljive informacije.
Zahtijeva od društvenih mreža da prate informacije koje korisnici dijele, prenosi BBC. Pravila također opisuju kako postove treba ukloniti, zapise spremiti i prijaviti vlastima.
Ovo je prvo ažuriranje zakona u više od desetljeća. I u skladu je s usredotočenošću predsjednika Xi Jinpinga na nacionalnu sigurnost dok se vlada bori s golemom kineskom tehnološkom industrijom.
Kada su nova pravila prvi put objavljena u veljači, službenik Nacionalne uprave za zaštitu državnih tajni rekao je državnoj novinskoj agenciji Xinhua da su ona neophodna. Jer se “čuvanje državnih tajni suočava s novim problemima i izazovima u novoj eri”.
Dok internetske tvrtke u Kini već podliježu strogim pravilima, promjene “postavljaju novi standard za aktivno samonadzor i brzu suradnju”. Rekao je to profesor prava iz Hong Konga, Ryan Mitchell.
Zabrinutost zbog novih pravila
Revidirana pravila također proširuju definiciju onoga što se može smatrati osjetljivim informacijama na “radne tajne“. Odnosno informacije o odlučivanju državnih agencija. Što bi moglo biti posebno problematično za novinare, uključujući strane dopisnike.
Glavna briga za nas je neizvjesnost o tome što doista predstavlja ‘državnu tajnu. Jasna razgraničenja i definicije bile bi od pomoći.
Jens Eskelund, predsjednik Gospodarske komore Europske unije u Kini
Tajvan je također izrazio zabrinutost zbog novih pravila. Rekao je da bi ona mogla dovesti u opasnost posjetitelje s otoka u Kinu.
Vijeće za poslove kopnenog dijela Taipeija reklo je da je zakon “vrlo nejasan i može dovesti do toga da ljudi prekrše zakon u bilo kojem trenutku”.
Međunarodna odvjetnička tvrtka Baker McKenzie FenXun rekla je da, iako je definicija onoga što se smatra državnom tajnom “široka i nejasna”, ne bi trebala imati značajan utjecaj na multinacionalne tvrtke koje posluju u Kini.
Novi propisi dolaze u trenutku kada se div društvenih medija TikTok i njegova kineska matična tvrtka ByteDance suočavaju s pojačanim nadzorom u SAD-u i drugim zapadnim zemljama.
Međutim, čini se da nova pravila “nisu uglavnom usmjerena na reguliranje inozemnih operacija kineskih tvrtki”, rekao je Mitchell.