Nedjelja, 29 rujna, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Sony tražio da se njihova glazba ne koristi za treniranje umjetne inteligencije

Sony Music Group poslala je pisma na adrese više od 700 tehnoloških tvrtki i glazbenih streaming servisa. Upozorili su ih da ne koriste njihovu glazbu za treniranje umjetne inteligencije bez izričitog dopuštenja.

Sony Music je istaknuo kako, unatoč priznavanju “značajnog potencijala” umjetne inteligencije, “neovlaštena uporaba SMG sadržaja u treniranju, razvoju ili komercijalizaciji AI sustava” uskraćuje njima i njihovim umjetnicima kontrolu i “odgovarajuću naknadu”.

Portfelj umjetnika Sony Musica uključuje brojne poznate izvođače poput Harryja Stylesa, Beyoncé, Adele i Celine Dion.

Tvrtka nastoji zaštititi svoja intelektualna prava. Koja uključuju audio i audiovizualne snimke, naslovnice albuma, metapodatke, tekstove pjesama i još mnogo toga. Sony Music nije otkrio kojim tvrtkama šalje pisma, prenosi TechCrunch.

“Podržavamo umjetnike i tekstopisce da preuzmu vodstvo u prihvaćanju novih tehnologija u podršci svojoj umjetnosti. Evolucije u tehnologiji često su mijenjale tijek kreativnih industrija. AI će vjerojatno nastaviti taj dugogodišnji trend. Međutim, ta inovacija mora osigurati da se prava tekstopisaca i izvođača, uključujući autorska prava, poštuju.”

Sony Music u izjavi

Pismo traži od primatelja da navedu koje su pjesme Sony Musica korištene za treniranje AI sustava. Kao i kako su pjesmama pristupili, koliko je kopija napravljeno i postoje li još uvijek kopije, te zašto su kopije uopće postojale.

Rok za odgovor

Sony Music je primateljima pisma dao rok za odgovor, prenosi Poslovni Puls. Napominjući da će u protivnom provoditi svoja autorska prava “u najvećoj mjeri dopuštenoj primjenjivim zakonom u svim jurisdikcijama”.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada kršenje autorskih prava postaje značajan problem, jer su streaming servisi poput Spotifyja preplavljeni glazbom generiranom pomoću umjetne inteligencije. Čak se i umjetnici upuštaju u eksperimente s AI-jem. Kao što je Drake. On se suočio sa žestokim kritikama nakon što je ranije ovog mjeseca koristio deepfake tehnologiju za repliciranje glasa preminulog repera Tupaca.

Prošlog mjeseca, kalifornijski demokratski zastupnik Adam Schiff predstavio je novi zakon u Zastupničkom domu SAD-a koji bi, ako bude usvojen, prisilio AI tvrtke da otkriju koje su zaštićene pjesme koristile za treniranje svojih AI modela.

U ožujku je Tennessee postao prva američka država koja je zaštitila umjetnike od AI-a. Guverner Bill Lee potpisao Zakon o osiguravanju sigurnosti sličnosti glasa i slike (tzv. ELVIS Act).

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno