Korisnici imaju rok do 26. lipnja za podnošenje prigovora. A nedostatak prigovora automatski će se smatrati odobrenjem za kompaniju Meta da koristi njihove podatake.
Meta, američki digitalni div, potvrdio je planove korištenja objava europskih korisnika na Facebooku za obuku generativne umjetne inteligencije. Istaknuo je da prati put koji su već utabali Google i OpenAI, piše Zimo.
Meta je istaknula u svom priopćenju objavljenom u ponedjeljak da slijedi primjer drugih kompanija, uključujući Google i OpenAI.
Iz Meta-e ističu da i Google i OpenAI već koriste podatke Europljana za obuku AI sustava. Ipak, tvrde da njihov pristup donosi veću transparentnost i omogućuje lakšu kontrolu nad podacima u usporedbi s drugim kompanijama u istom sektoru koje se već koriste sličnim javno dostupnim informacijama za obuku svojih modela.
Objavili su da će od 26. lipnja uključiti sadržaj korisnika iz Europe u obuku generativnih modela umjetne inteligencije. Njihov je plan trenirati jezični model Llama na temelju sadržaja koji su građani EU-a javno dijelili na platformama poput Instagrama i Facebooka.
Razvoj ove tehnologije nosi odgovornost u uspostavljanju najboljih praksi i pridržavanju lokalnih zakona i propisa. Kako bismo ispunili tu obvezu, konzultiramo se s glavnim europskim regulatorom privatnosti – Irskom komisijom za zaštitu podataka – i uključili smo njihove povratne informacije u obuku Metinog AI-ja kako bismo osigurali usklađenost sa zakonima EU-a o privatnosti.
Meta od 22. svibnja poslali više od dvije milijarde obavijesti korisnicima u Europi o planiranoj upotrebi objava.
Austrijska udruga NOYB (None of Your Business) zatražila je od regulatora u Austriji, Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji, Irskoj, Nizozemskoj, Norveškoj, Poljskoj i Španjolskoj da hitno zaustave planove tvrtke Meta. Istaknuli su da bi kompanija trebala jasno zatražiti privolu od korisnika za upotrebu njihovog sadržaja.
Prema austrijskoj udruzi za digitalna prava NOYB, koju je osnovao aktivist Max Schrems, kompanija će od 26. lipnja, prema planiranim izmjenama, moći koristiti objave i privatne fotografije korisnika, kao i podatke o njihovoj aktivnosti na internetu, za podučavanje tehnologije umjetne inteligencije.
Postupak uskraćivanja privole izrazito kompliciran.
Schrems objašnjava da je prebacivanje odgovornosti na korisnika potpuno apsurdno. Prema zakonu, Meta je ta koja mora tražiti privolu od korisnika. A ne slati im dobro skriveni formular za uskraćivanje privole koji može dovesti do pogrešnih zaključaka.
Izjavio je i da, ako Meta želi koristiti vaše podatke, mora od vas tražiti dozvolu. Umjesto toga, prisiljavaju korisnike da ih mole da se njihovi podaci ne koriste.
Čelnik austrijske udruge odbacuje Metinu tvrdnju da ima legitimni interes koristiti podatke za obuku i razvoj modela temeljenih na generativnoj umjetnoj inteligenciji i sličnim alatima.
Schrems je istaknuo da je Sud EU-a još 2021. godine riješio pitanje “legitimnog interesa” u vezi s oglašavanjem. A sada kompanija koristi iste argumente za podučavanje modela umjetne inteligencije.