Europska centralna banka (ECB) “otišla je malo predaleko” u zahtjevima banci UniCredit da smanji poslovanje u Rusiji, rekao je talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani.
ECB traži od banaka u eurozoni da smanje poslovanje u Rusiji. Prvotno su prijetili novčanim kaznama, a u konačnici i gubitkom bankarske dozvole, rekli su izvori za Reuters. Zbog izloženosti ruskom tržištu pod lupom su u prvom redu austrijski Raiffeisen Bank International i talijanski UniCredit.
Austrijska banka mora tako do početka 2026. smanjiti kredite klijentima na ruskom tržištu za 65 posto u odnosu na treće prošlogodišnje tromjesečje. Prema bančinim podacima tada je izloženost iznosila 6,3 milijarde eura. Također, očekuje se i znatno smanjenje međunarodnih plaćanja iz Rusije.
UniCredit je u poslovnom izvješću za prvo ovogodišnje tromjesečje naveo da je od 9. ožujka 2022. smanjio prekograničnu izloženost Rusiji za 5,6 milijardi eura, što odgovara 91 posto. Izvršni direktor Andrea Orcel rekao je u veljači da nisu promijenili strategiju za Rusiju i da smanjuju poslovanje. Krediti bančine ruske podružnice prepolovljeni su u 2023. godini, prema bančinim podacima.
Krajem svibnja talijanski guverner i član upravnog vijeća ECB-a Fabio Panetta upozorio je domaće banke da moraju okončati poslovanje u Rusiji.
“Postoje objektivne poteškoće jer je izlazak iz Rusije kompliciran, tražite kupca, znajući da nemate izbora, morate prodati. To može biti skupo, ali morate otići jer ostanak donosi probleme s ugledom”, dodao je guverner talijanske centralne banke Panetta.
Ishitrene odluke mogu naštetiti Unicredit banci
UniCredit je pak početkom srpnja uložio žalbu Općem sudu EU. Tvrde da ECB-ovi uvjeti za smanjivanje poslovanja “nadilaze važeći pravni okvir”. Tada su zatražili njihovo zamrzavanje do objave sudskog mišljenja. Talijanski ministar vanjskih poslova izrazio je tada zadovoljstvo UniCreditovim potezom. O ovome je pisala i Financa.
“ECB mora uzeti u obzir uvjete u kojima talijanske kompanije posluju u Rusiji, u skladu sa sankcijama EU-a. Ishitrene odluke samo bi naštetile talijanskim i kompanijama EU-a”, rekao je tada Tajani. Prošli tjedan ministar je ponovo kritizirao ECB.
“Čini mi se da je ECB otišao malo predaleko”, rekao je Tajani u petak na konferenciji za novinare. Upitan o ulozi vlade, Tajani je ponovo ustao u obranu UniCreditove žalbe pred europskim sudom.
“Ako je napadnu, talijanska kompanija postupit će ispravno tražeći od suda da se situacija razjasni na razini EU-a”, rekao je ministar. Rim želi “zaštititi talijanske kompanije koje posluju u Rusiji, poštujući propise u okviru sankcija”, dodao je Tajani.
“Kao ministar vanjskih poslova i potpredsjednik vlade, želim reći da ne prkosite ECB-u ako od suda EU-a tražite da se razjasne nejasni propisi”, precizirao je. “Ne možete tražiti od tih kompanija da trpe ekonomsku štetu”, dometnuo je Tajani, prenosi Hrportfolio.