Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Plavi ekran smrti – sve veća ovisnost o nekoliko kompanija

Plavi ekran smrti otkrio je slabost – tvrtke i državni sustavi u posljednja dva desetljeća postali su iznimno ovisni o nekoliko međusobno povezanih korporacija.

U petak, 19. srpnja 2024., došlo je do prekida IT sustava neviđenih globalnih razmjera. Najveći utjecaj osjetile su aviokompanije i sustavi povezani sa zračnim prometom, uključujući praćenje prtljage i kontrolu letova.

Brojne banke i financijske institucije doživjele su pad sustava, a čak je i Londonska burza imala poteškoća u radu. U Hrvatskoj su slične probleme prijavile razne televizijske postaje i kontrola leta.

Nakon što je pad sustava prvi put zabilježen u Australiji, identificiran je uzrok – antivirusna nadogradnja sigurnosnog softvera CrowdStrike. Ova tvrtka, koja je prije incidenta bila relativno nepoznata, sada je u središtu pažnje.

CrowdStrikeov proizvod, procijenjen na 83 milijarde dolara, ključan je za povezivanje s Azure cloudom, bez kojeg računala koja koriste Windows i Office 365 ne mogu pravilno funkcionirati.

Štete su ogromne

CrowdStrikeov proizvod dizajniran je za prepoznavanje kibernetičkih napada, a tvrtka drži približno 24% tržišta kibernetičke sigurnosti. Ovaj udio znači da je oko četvrtine globalnih poslovnih korisnika osjetilo posljedice pada sustava.

Srećom, riječ je o tehničkoj grešci, a ne o hakerskom napadu, no financijski gubici već premašuju milijarde. Za sada nema informacija hoće li pogođene tvrtke ili pojedinci uspjeti nadoknaditi štetu.

Situacija je izazvala kaos na aerodromima, s otkazanim letovima i izgubljenom prtljagom. Brojne tehnološke tvrtke su također pretrpjele štetu, uključujući Metu, vlasnika Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, čiji su gubici procijenjeni na 160 milijuna dolara po satu, uz dodatne štete za reputaciju.

Troškovi kibernetičkih napada rast će za 1600 posto u idućih 10 godina

IT prekidi su se događali i ranije, ali nikada u tako velikim razmjerima kao sada. Jedan od glavnih razloga je sve veća ovisnost tvrtki i državnih administracija o nekolicini međusobno povezanih korporacija, što je dodatno potaknuto ubrzanom digitalizacijom i poslovanjem u oblaku, pogotovo tijekom pandemije COVID-19.

Tehnološki napredak je neizbježan, ali je očito da pitanja IT i kibernetičke sigurnosti postaju sve važnija. Iako ne donose nagle promjene kao pandemija, njihov utjecaj na globalno gospodarstvo može biti jednako, ako ne i više, značajan.

Globalne burze su također zabilježile pad od oko 1%, iako na to nisu utjecali samo IT problemi, već i sve veća nesigurnost u vezi s američkim izborima, stanjem ekonomije, te izgledima za smanjenje kamatnih stopa.

Digitalna pandemija

Nadolazeći tjedni donijet će mnoga teška pitanja o računalnim sustavima u poslovnom svijetu, budući da je ovaj incident istaknuo koliko globalno gospodarstvo ovisi o malom broju velikih tehnoloških tvrtki za upravljanje ključnom IT infrastrukturom.

Incident koji možemo označiti kao “plavi ekran smrti” pokazuje kako kvar na jednom pružatelju usluga u digitalnom opskrbnom lancu može izazvati kaskadni učinak. Time dovodi do ozbiljnog IT prekida. Ovaj slučaj može se smatrati vrstom digitalne pandemije. Ovakav kvar u jednom dijelu sustava utječe na milijune ljudi širom svijeta. Možemo usporediti njegov utjecaj s onim što smo vidjeli tijekom pandemije COVID-a, piše Poslovni Dnevnik.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno