Za kompanije je ključno da implementiraju standardizirane AI alate. Čak 80 posto stručnjaka za kibernetičku sigurnost korištenjem AI tehnologije štedi više od 11 minuta, a neki i više od sata.
Danas rastuće kibernetičke prijetnje zahtijevaju stalnu pozornost i brze reakcije. AI pomaže tako što analizira mnoštvo podataka, uočava obrasce i pronalazi probleme u stvarnom vremenu pa se IT profesionalci i stručnjaci za kibernetičku sigurnost mogu fokusirati na planiranje i brže reagiranje na prijetnje.
Tako značajnu uštedu vremena primijetilo je i 69 posto zaposlenika u tehničkoj podršci u kojoj chatbotovi, primjerice, vrlo učinkovito obrađuju rutinske upite kako bi se agenti posvetili onim kompleksnijima. Kada je riječ o razvoju proizvoda, velika ušteda vremena prisutna je u 67 posto slučajeva. U poslovima u odnosima s javnošću i marketingu samo jedan postotni bod manje.
U inovacijama i kreativi AI se ne može natjecati s ljudskom inteligencijom
Pokazalo je to istraživanje Microsofta u kojem su zaključili da, općenito govoreći, najveću uštedu vremena bilježe oni poslovi u kojima se svakodnevno radi s velikom količinom podataka. Vrijeme koje se ranije gubilo na ponavljajuće poslove sada se može iskoristiti za inovacije i kreativu. U ovom segmentu umjetna inteligencija (zasad) ne može natjecati s onom ljudskom.
Osim toga, Work Trend Index, zajednički izvještaj Microsofta i LinkedIna, pokazao je da se korištenje GenAI alata u proteklom razdoblju udvostručilo. Troje od četvero ljudi već koristi AI u uredu. Broj LinkedIn članova koji dodaju AI vještine poput ChatGPT-ja i Copilota na svoje profile povećao se 142 puta. Više od polovice mladih uključenih u istraživanje istaknulo je da su nove tehnologije ključne za njihove odluke o karijeri. Stoga će u budućnosti pristup tim vještinama biti ključan za privlačenje i zadržavanje najboljih talenata. Istovremeno, 66 posto lidera kaže da ne bi zaposlili nekoga bez AI vještina.
Kalin Dimtchev, direktor Microsofta Adriatic, ističe kako su brojni korisnici u regiji istaknuli da AI alati revolucioniraju njihovu produktivnost. Pored toga, pomažu članovima tima da steknu vještine korisne za strateške pozicije. Umjetnu inteligenciju, uvjeren je, trebali bismo iskoristiti za stvaranje poslovne vrijednosti. Ipak, u praksi se pokazalo da mnoge organizacije još uvijek nemaju formalne strategije primjene umjetne inteligencije.
Zaposlenici tada koriste osobne AI alate, a to može ugroziti sigurnost i privatnost. Za kompanije je ključno da implementiraju standardizirane AI alate. Spremne za korištenje u radnom okruženju i ponude trening za zaposlene kako bi osigurale sigurno i učinkovito korištenje umjetne inteligencije – komentirao je Dimtchev.