Hercegovačko ekstra djevičansko maslinovo ulje dobilo je službenu oznaku zaštićenog podrijetla, čime je priznato kao autohtoni proizvod.
Ova oznaka pruža dodatnu vrijednost proizvodu, piše Poslovni, a hercegovački maslinari očekuju poboljšanje pozicije na globalnom tržištu.
Ogromna prilika
Oznake izvornosti omogućuju kreiranje identiteta i viših cjenovnih razreda. Hercegovačka ulja, pod brendom “Zlatne kapi Hercegovine”, mogu dobiti međunarodno priznanje.
Zaštita zemljopisnog podrijetla ključna je za hercegovačke maslinare. Brend “Zlatne kapi Hercegovine” olakšat će ulazak na europsko tržište, smatra Ivan Milas.
Vremenske prilike kao otežavajuća okolnost
U Hercegovini je pod maslinicima 500 hektara. Iako je godina bila teška zbog vremenskih uvjeta, ulja će biti kvalitetna i dovoljna.
Dragan Musa iz Maloševića ističe da su hercegovačka ulja vrhunske kvalitete, s više od 80 zlatnih priznanja ove godine. Analize potvrđuju visoke ocjene kvalitete, a od 2018. testiraju se i ljekovita svojstva ulja.
Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda, navodi da je 99 od 164 uzorka prošle godine zadovoljilo EU propise za ljekovita svojstva.
Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, naglašava da će zaštita na nacionalnoj razini omogućiti i europsku zaštitu proizvoda.
Oznaka zaštićenog podrijetla za ekstra djevičansko maslinovo ulje poticat će razvoj maslinarstva i gastroturizma u Hercegovini. Turisti traže autentična gastronomska iskustva.
Feđa Begović, direktor USAID turističkog projekta, objašnjava da posjet uljari i kupnja maslinovog ulja kao suvenira može pozitivno utjecati na lokalnu zajednicu.
Teška godina
Hercegovina ima 500 hektara maslinika. Iako je godina bila teška, ulja će biti kvalitetna i dovoljna, s cijenom do 40 maraka po litri.
Hercegovačka udruga uljara i maslinara (HUUM) s 95 članova raste i fokusira se na očuvanje ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Ciljevi uključuju osnivanje i registraciju novih maslinika te podršku obrazovnim inicijativama.