Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Poništena presuda EU protiv kompanije Alphabet

Kompanija Alphabet  pobijedila je u srijedu u pravnom sporu u kojem je kazna trebala iznositi 1,49 milijardi eura (1,7 milijardi dolara). Kaznu je Alphabetu izrekla Europska unija zbog povrede antimonopolskih pravila. Kompanija Qualcomm nije uspjela poništiti svoju kaznu.

Ove presude ukazuju na pomiješan uspjeh Margrete Vestager, šefice na odlasku za antimonopolsku politiku EU, u sudskim procesima protiv velikih tehnoloških kompanija. Prošli tjedan zabilježila je dvije velike pobjede u odvojenim slučajevima protiv kompanije Google i poreznog sporazuma između kompanije Apple i irskih vlasti, prenosi Biznis.

Europska komisija navela je u svojoj odluci iz 2019. godine da je Google zlouporabio svoju dominantnu poziciju sprječavajući stranice da koriste brokere osim njegove platforme AdSense, koja je nudila pretrage oglasa. Prekršaji su se događali u periodu od 2006. do 2016. godine.

EK nije uzela u obzir sve relevantne okolnosti

Sud u Luksemburgu uglavnom je podržao stav EK o slučaju, ali je poništio kaznu. Naveli su da Komisija nije uzela u obzir sve relevantne okolnosti. Suci su naveli da EK nije dokazala da su sporni ugovorni uvjeti spriječili inovacije ili pomogli kompaniji Google održati i ojačati svoju dominantnu poziciju na tržištima oglašavanja putem pretrage. Nisu dokazali niti da su nanijeli štetu potrošačima.

Google je u izjavi naveo da je slučaj bio fokusiran na mali dio tekstualnih oglasa na ograničenom broju stranica. Kompanija je dodala da je 2016. godine izmijenila svoje ugovore kako bi uklonila sporne odredbe i da je zadovoljna što je sud prepoznao greške u originalnoj odluci. EK ima pravo na žalbu.

U slučaju kompanije Qualcomm koja proizvodi čipove, antimonopolska kazna EU smanjena je na 238,7 milijuna eura s prethodnih 242 milijuna eura. Sud je odbacio sve argumente na koje se pozvao Qualcomm u svojoj žalbi. Komisija je 2019. godine kaznila Qualcomm jer je prodavao čipove po cijenama nižim od troškova između 2009. i 2011. godine, kako bi oslabio britanskog proizvođača softvera za mobilne telefone, Icera, koji je sada dio korporacije Nvidia.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno