Čim su jučer u 9 sati zaštitari otvorili vrata, nastao je kaos. Tisuće ljudi, mnogi odjeveni u tradicionalnu bavarsku odjeću, lederhose i dindrlice, potrčale su prema stolovima kako bi zauzele mjesta. Počeo je Oktoberfest, najveća narodna fešta na svijetu.
Na ulazak na teren sa šatorima u Münchenu čekali su od ranih jutarnjih sati, zaogrnuti u tople deke. Zbog pooštrenih mjera sigurnosti morali su proći kontrolu prije nego što su se smjestiti u šatore. No na prve krigle hladnog piva morali su pričekati da sat na tornju otkuca podne. Tada je gradonačelnik Dieter Reiter otvaranjem prve bačve u šatoru Schottenhamel i službeno otvorio festival povikom “O’Zapft ist!”. Dajući do znanja da se pivo može početi točiti jer je festival otvoren. Taj se izraz koristi od 1950., no začetak festivala bio je 1810. godine, kad se princ Ludwig, koji će kasnije postati kralj Ludwig I., oženio princezom Thereso od Saxe -Hildburghausena, pa su građani Münchena bili pozvani na slavlje upriličeno na polju ispred ulaza u grad.
Održane su i prve konjske utrke. Na stotu obljetnicu 1910. zabilježeno je da se popilo 120.000 litara piva, a oko 200. godišnjice prijeđena je brojka od šest milijuna litara. Kako je bio prekida zbog ratova i pandemije, ovo je 189. izdanje. Toči se samo domaće pivo proizvedeno unutar grada pa ako zadovolji sve uvjete, može se nazvati Oktoberfest pivom.
Oktoberfest – ove godine cijene veće 4 posto
Nakon tradicionalne zdravice potekli su potoci piva. Prema pisanju njemačkih medija, u Münchenu do 6. listopada očekuju oko šest milijuna gostiju koji će popiti oko sedam milijuna litara piva. Inače, cijene se ove godine kreću između 13,60 eura i 15,30 eura po litri, što je u prosjeku 3,87 posto više nego prošle godine.
Litra obične vode je od 10 do 14 eura. Cijene pića ne određuje Grad München, no kao organizator Oktoberfesta pazi, kažu, da ugostitelji ne pretjeraju. Tko želi nešto pojesti, pola pečenog pilića platit će 23 eura, i to bez priloga, a svinjsko pečenje 24,80 eura.