Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Skuplja električna energija u BiH zbog novog poreza na CO2

Ulaskom u energetsku zajednicu BiH se obvezala da će se do 2026. uskladiti način na koji se proizvodi električna energija s europskim zakonima.

Struja će u cijeloj Bosni i Hercegovini poskupjeti od 2026. godine, a pitanje je samo koliko posto. Razlog je usklađivanje preuzetih obveza u primjeni europskih propisa u pogledu zelene energije. Prije svega uvođenje poreza na emisiju ugljičnog dioksida (CO2).

“Ulaskom u Europsku energetsku zajednicu BiH se obvezala do 1. siječnja 2026. uskladiti proizvodnju energije s europskim zakonima. Ukoliko naši proizvođači ne obračunaju porez na emisiju CO2, koji se kreće od 60 do 100 eura po toni CO2, plaćat će na ulazu u državu u koju izvoze. Pitanje glasi jeli bolje platiti na našem tržištu ili prilikom izvoza”, rekao je Goran Račić, predsjednik Područne gospodarske komore Banja Luka.

Neophodno prilagođavanje regulative

Račić je to kazao na konferenciji za novinare organiziranoj u sklopu konferencije ‘Klimatska tranzicija i promjene u globalnom gospodarskom modelu’ koju organizira Gospodarska komora. Konferencija je organizirana u sklopu projekta “Zeleni navigator Balkana”.

“Pokušavamo naći načina da uskladimo propise kako u jednoj godini ne bismo napravili veliki udar na naše gospodarske subjekte koji bi plaćanjem poreza na CO2 postali nekonkurentni. Smatramo da našoj zemlji mora pomoći međunarodna zajednica u procese koje provodi EU u smislu energetske tranzicije. Mora nas posebno tretirati kao malu zemlju”, ocijenio je Račić, piše Poslovni.

Odmah se postavilo pitanje hoće li kompanije koje proizvode struju taj trošak prebaciti na krajnje potrošače. Račić je prvo podsjetio da cijenu struje odobrava regulator. Ipak, naglasio je da ERS svaki novi trošak koji ima nastoji prebaciti na krajnjeg korisnika.

“Da se to ne prenese, samo poslovanje bi bilo popraćeno gubicima. Upravo zbog toga da bi se taj trošak na neki način amortizirao, pokušavamo kroz određene EU projekte dobiti sredstva kako stanovništvo i gospodarstvo ne bi snosili taj ukupni trošak”. Pojasnio je Račić i dodao da od 1.1.2026. svakako će dio novog troška snositi krajnji potrošači u zemlji.

Ministar građevinarstva, ekologije i urbanizma RS-a Bojan Vipotnik ocijenio je da je pred nama vrlo izazovno razdoblje. EU bi od 1. siječnja 2026. godine trebala početi primjenjivati prekograničnu karbonsku harmonizaciju.

“Očekujem da ćemo postići zajednički dogovor s gospodarstvenicima, prvenstveno iz područja energetike i industrije. Oni su izravno pogođeni ovim usklađivanjem, kako ne bi postali nekonkurentni na tržištu”, dodao je Vipotnik.

Gubici za poduzetnike

Ranije je predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković upozorio da bi kompanije iz Bosne i Hercegovine mogle gubiti više od 250 milijuna eura na godinu. Neophodno je da se zemlja priključi sustavu plaćanja prekogranične pristojbe na izvoz ugljika.

Bosna i Hercegovina najveći dio električne energije proizvodi izgaranjem ugljena u termoelektranama. Od ukupno sedamnaest teravatsati električne energije, čak deset se odnosi na proizvodnju u termoelektranama u dvjema elektroprivrednim kompanijama sa sjedištem u Sarajevu i Trebinju. Elektroprivreda HZHB sa sjedištem u Mostaru električnu energiju proizvodi iz hidroelektrana i energije vjetra.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno