Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Seul ulaže 327 milijuna dolara u borbu protiv epidemije usamljenosti

Seoul, glavni grad Južne Koreje, najavio je ulaganje od oko 327 milijuna dolara. Cilj ulaganja je borba protiv sve prisutnije epidemije usamljenosti, lokalno poznate kao godoksa.

Naime, tisuće sredovječnih muškaraca u Južnoj Koreji svake godine umire u samoći. Vlastima često treba nekoliko dana da pronađu njihova tijela i otkriju uzrok smrti.

Ovaj problem, prisutan diljem zemlje, najizraženiji je upravo u Seulu. Tamo vlada planira niz inicijativa u sljedećih pet godina s ciljem ublažavanja socijalne izolacije. Gradonačelnik Seoula, Oh Se-hoon, istaknuo je kako se usamljenost i izolacija ne tiču samo pojedinaca, već predstavljaju društveni izazov koji zahtijeva zajedničko rješenje. “Grad će mobilizirati sve svoje kapacitete kako bi pomogao usamljenim osobama da se ponovno integriraju u društvo,” dodao je Oh Se-hoon.

Vlada je već uvela niz inicijativa kao odgovor na ovaj rastući problem. Dostupnost savjetnika za usamljenost sada je osigurana 24 sata dnevno, a također je pokrenuta i internetska platforma za savjetovanje. Nadalje, uključene su i osobne posjete, konzultacije, psihološke usluge te povećane zelene površine u gradovima. Vlada je uvela i prehrambene planove obroka za sredovječne i starije stanovnike te aktivnosti koje potiču socijalizaciju, kao što su vrtlarstvo, sportske aktivnosti i knjižni klubovi.

Statistički podaci Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi pokazuju zabrinjavajući rast broja smrtnih slučajeva povezanih s epidemijom usamljenosti. U 2023. broj smrtnih slučajeva povezanih s usamljenosti dosegao je 3,661, u usporedbi s 3,559 u 2022. i 3,378 u 2021.. Stručnjaci ističu kako je važno prepoznati da je usamljenost u Južnoj Koreji duboko ukorijenjena u kulturnim čimbenicima koji zahtijevaju temeljite promjene.

Profesor Soo-jung sa Sveučilišta Myongji naglasio je važnost ovih inicijativa. “Usamljenost je danas ozbiljan društveni problem, i politike za njezino rješavanje su nužne. Treba razmotriti učinkovitost provedbe tih mjera,” zaključio je Soo-jung. Naime, muškarci čine većinu smrtnih slučajeva povezanih s epidemijom usamljenosti. Rast broja smrtnih slučajeva u Južnoj Koreji također je povezan s demografskim promjenama u kojima smrtni slučajevi daleko premašuju broj rođenih.

Vlada smatra svakog samca koji je pronađen mrtav žrtvom epidemije usamljenosti. Stručnjaci napominju da mnogi Južnokorejci sebe doživljavaju kao usamljene kad osjećaju nedostatak vlastite vrijednosti ili životnog cilja, prenosi Svijet.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno