Subota, 23 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

EU protiv Temua: Optužbe za ilegalni uvoz i lažne popuste

Diskontna platforma Temu našla se pod pritiskom Europske unije zbog ozbiljnih optužbi. EU tvrdi da Temu uvozi proizvode koji ne zadovoljavaju sigurnosne standarde. Ove tvrdnje uključuju lažne popuste, recenzije i manjkave informacije o trgovcima. Platforma je također optužena za poticanje ovisničkog ponašanja kod mlađih korisnika.

Početkom 2024. Europska udruga proizvođača igračaka otkrila je sigurnosne rizike u 95% Temuovih igračaka. Od studenog se pritisak dodatno pojačao. EU je pokrenula postupak protiv platforme na temelju Zakona o digitalnim uslugama (DSA). Ovaj zakon obuhvaća platforme s više od 45 milijuna korisnika. Temu se sada mora očitovati do prosinca.

Temu posluje kao posrednik, što omogućuje niže troškove. Paketi dolaze izravno iz Kine, često s dužim rokovima isporuke. Temu štedi na skladištenju, ali to rezultira sporijom dostavom. Ovaj poslovni model pokazao se uspješnim. Temuova aplikacija bila je najpreuzimanija na iPhoneu 2023. godine.

Poslovni model Temua

Platforma je pokrenuta u SAD-u u rujnu 2022. i brzo se proširila globalno. Njemačka dnevno prima 400.000 paketa od Temua i sličnih kineskih platformi. Kupci privučeni niskim cijenama naručuju različite proizvode – od kuhinjskih alata do elektronike. Međutim, neki stručnjaci upozoravaju na rizike.

Alexander Graf, stručnjak za e-trgovinu, ističe prednost Temua. “Zapadne platforme predugo su se oslanjale na brze isporuke,” tvrdi Graf. Temu potiče korisnike na učestalu kupnju putem aplikacije. Amazon se bori protiv konkurencije lansiranjem vlastite platforme za jeftine proizvode,.

Temu stoji iza PDD Holdingsa, kineske kompanije koja kotira na američkoj burzi. Podaci o Temuovim financijama nisu javno dostupni. Glasnogovornik Temua izjavio je za DW da će tvrtka surađivati s regulatorima. Platforma vjeruje da će istraga dugoročno koristiti svima – potrošačima, trgovcima i njima samima, prenosi Svijet.

Bescarinsko ograničenje od 150 eura ključno je za poslovni model Temua, smatra Roger Gothmann. Većina narudžbi ostaje ispod tog praga, izbjegavajući carinu. Gothmann vjeruje da Temu namjerno dijeli veće narudžbe u manje pakete. Time platforma izbjegava dodatne troškove. Uvozni porez na promet u EU i dalje vrijedi. Međutim, njegova provedba je složena i često neučinkovita.

Europska komisija predlaže ukidanje bescarinskog praga do 2028. Planiraju uspostaviti centraliziranu bazu podataka za carinske informacije. To bi moglo otežati Temuovo poslovanje. Unatoč pritiscima, stručnjaci vjeruju da se Temuov uspjeh neće lako zaustaviti.

Alexander Graf smatra da će se tržište morati prilagoditi ovom modelu. Pinduoduo, matična tvrtka, dominira azijskim tržištem. Sličan rast očekuje se i u Europi. Broj paketa iz Kine vjerojatno se neće smanjiti, unatoč novim regulacijama.

Članak: Temu groznica: bez obzira na kontroverze građani BiH ludi za kineskim shopping divom

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno