Kako se gospodarstvo SAD-a oporavljalo, kućanstva su počela trošiti višak ušteđevine prikupljen tijekom pandemije. Već krajem 2021. godine, razina ušteđevine pala je ispod pretpandemijskog trenda. To je bio znak postupnog iscrpljivanja viška sredstava, izvijestila je podružnica Federalnih rezervi iz San Francisca.
Stopa osobne štednje pala je sa 7,5 posto u veljači 2020. na 4,4 posto u listopadu 2024. godine. Tijekom pandemije, ušteđevine su dosegle vrhunac od 2,1 trilijuna dolara u kolovozu 2021. godine. Od tada su pale na svega 291,3 milijarde dolara, ispod očekivane razine bez pandemije. Posljedica toga je pad osobne štednje znatno ispod povijesnog prosjeka od 8,9 posto.
U ožujku ove godine višak ušteđevine gotovo je potpuno nestao, dok je potrošnja nastavila rasti. Visoka potrošnja, potaknuta rastom plaća, ojačala je američko gospodarstvo. Rast BDP-a u SAD-u nadmašio je mnoge druge razvijene zemlje, unatoč makroekonomskim izazovima poput inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... i visokih kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ....
Kreditne kartice za podmirenje troškova
Međutim, sve više kućanstava oslanja se na kreditne kartice za podmirenje troškova. Dug po kreditnim karticama dostigao je rekordnih 1,2 trilijuna dolara. Istovremeno, stopa neplaćanja raste najbržim tempom od 2011. godine, piše Biznis.
Unatoč ovim izazovima, kućanstva troše više na zabavu, putovanja i objedovanje izvan doma. Ova potrošnja potaknula je rast ključnih sektora tržišta rada. U studenom su industrije zabave, rekreacije i slobodnog vremena zabilježile najviši rast zaposlenosti. Također, sektor zdravstvene skrbi bilježi kontinuiran napredak. Stopa nezaposlenosti zadržala se na zdravih 4,2 posto, navodi Ured za radnu statistiku SAD-a.
Očekuje se da će snaga tržišta rada i rast stvarnih prihoda poduprijeti potrošnju početkom 2025. godine. Ipak, moguće povećanje poreznih stopa moglo bi povisiti inflaciju i smanjiti potrošačke prihode. S druge strane, najavljeno smanjenje poreza pod Trumpovom politikom može dodatno potaknuti potrošnju i gospodarsku aktivnost.
Oporavak gospodarstva SAD-a ovisi o održavanju visoke potrošnje i stabilnog tržišta rada. Uz kombinaciju dugova, niske štednje i promjena poreznih politika, budući ekonomski trendovi ostaju neizvjesni.