Od 50 do 100 posto poskupjela je gradnja montažnih kuća u odnosu na razdoblje prije pandemije koronavirusa. Prenosi svoja iskustva kupac iz Mostara koji je još tada planirao kupiti montažnu kuću po načelu “ključ u ruke” i postaviti je u jedno od brdskih područja grada.
Međutim, odluka je upravo zbog velikog rasta cijena, kako kaže, prolongirana za bolje razdoblje. Neke statistike kažu da su kuće u konačnici i do pet puta skuplje nego što su bile 2019. Na rast cijena uticale su pandemija, potresi, ratovi… Unatoč višim cijenama, ipak potražnja za montažnim kućama je nikad veća.
Brzo i jednostavno postavljanje
Prema podacima od prošle godine vezano uz prvih šest mjeseci, sve skupine proizvoda drvne industrije ostvarile su pad uvoza, osim građevinske stolarije, namještaja od drva i montažnih kuća.
Kada govorimo o montažnim kućama, one u prosjeku mogu biti postavljene za nekoliko mjeseci. Kod ovakve gradnje troškovi su niži. Zbog optimiziranog procesa proizvodnje i korištenja lakših materijala montažna kuća može biti jeftinija. Ono što je kod ovih kuća zanimljivo i danas sve više traženo jest taj aspekt ekološke učinkovitost korištenjem prefabriciranih materijala kojima se ujedno smanjuje građevinski otpad – kazao je nedavno vještak građevinske struke Ljubiša Vasić za Bloomberg Adriju.
Međutim, imaju i one svoje mane, poput manje otpornosti na vremenske uvjete. Osjetljive su na ekstremno nevrijeme i slično, ali, naravno, sve ovisi o kvaliteti gradnje.
Montažne kuće nude visoke energetske standarde
Mnogi proizvođači montažnih kuća nude modele visokih energetskih standarda, što privlači ekološki osviještene kupce. Suvremeni montažni sustavi omogućavaju visoku razinu kvalitete i preciznosti, čime se smanjuju pogreške u gradnji. Ono što kupci vole jest da se prilagođavaju trendovima, pa tako često prate suvremene trendove u dizajnu i tehnologiji, što ih čini suvremenim izborom – kaže Vasić, ističući da tradicionalne zidane kuće i dalje imaju više poklonika u BiH zbog provjerene kvalitete, dugoročnosti investicije i fleksibilnosti u dizajnu. Međutim, ako se traži brža izgradnja, jednostavnije dobivanje dozvola, onda je jasno da će prevladati montažna kuća. Ako govorimo o cijeni, montažnih kuća ima od 900 KM/m2, koliko koštaju neke minimalno skupe, do 3000 maraka ako uzimamo nešto vrhunsko, međunarodno uz dodatne zahtjeve.
I na Balkanu sve više montažnih kuća
Iz Domprojekta su ranije istaknuli da cijene ovise o više parametara kao što su: lokacija, sustav gradnje, odabrani tip stolarije, zaštite od sunca, veličina objekta, mogućnost pristupa, arhitektonsko oblikovanje. Na temelju svih ulaznih podataka izrađuje se troškovnik i daje cijena za individualni objekt. – Objekti kakve gradimo nemaju ograničenje trajanja. Uz redovito održavanje, preglede i sanaciju eventualnih oštećenja, možemo govoriti o objektima koji će trajati generacijama.
Zanimanje za gradnju drvom iz godine u godinu sve je veće. Unatoč događanjima kojima svjedočimo posljednjih godina, montažne kuće grade se sve više. Do sve veće gradnje dovodi nas sve veća osviještenost u pogledu energetske učinkovitosti, sve brži tempo života, uz istodobno sve manje kvalificirane radne snage i posljedično traženje pouzdanog partnera za gradnju. U Europi je ovaj tip gradnje jako prisutan te se grade još zahtjevniji objekti u odnosu na naše tržište. S obzirom na to da jako dugo gradimo u brojnim europskim državama, vrijedna iskustva stečena na tim tržištima prenosimo na naše – kazali su svojedobno u ovoj kompaniji.
Ekstremnije vrijeme
U BiH pak netko će se odlučiti za montažno, većina će barem u doglednom razdoblju ostati na onom tradicionalnom, s čim se prošlo kroz bure i oluje. Međutim, dugoročno tko zna što će biti i hoće li se trendovi, možda, preokrenuti zbog cijene ili nekih drugih razloga. Ono što znamo je i da proizvođači, oni iz BiH i susjedstva, prate vremenske trendove jer je vrijeme puno ekstremnije u odnosu na ranije razdoblje. Koriste se iskustva i najboljih finskih proizvođača. Njihove su kuće među skupljima, a koje se ipak rade da prežive sve vremenske neprilike.